Тъй като пазарът на електрически автомобили се ускорява, търсенето на литий нараства. Но противно на очакванията, акциите на компаниите добиващи литий, вместо да поскъпват - поевтинята. Причината - новата вълна от предлагане, която се очаква да залее пазара от компании като - Albemarle Corp. (ALB), Sociedad Química y Minera de Chile SA (SQM), ключови компании в добиването на белия метал.
Литият е метал, добиван от земята, който се търгува на стоковите пазари. Той се използва при производството на батерии за потребителски електронни стоки и електрически превозни средства.
Много инвеститори се насочват към инвестиции в литий, под различна форма, с надеждата, че очаквания бум в продажбите на електрически возила ще доведе до големи печалби.
И въпреки това, пазарът вижда свръхпредлагане на литий, или изпреварване на предлагането това на търсенето.
Удвояването в цената на лития през последните две години, доведе и до сериозен ръст в акциите на добиващите метала компании, като тези на Albemarle поскъпнаха със 137%, а на SQM - с 257% между началото на 2016 г. и края на 2017.
Въпреки това, от началото на годината, книжата и на двете компании се сринаха, тъй като се повишиха опасенията, че цените на лития ще се понижат сериозно през следващите години. Към края на търговията в четвъртък, акциите на Albemarle се търгуват с 25% под нивата си от началото на годината, докато тези на SQM - с 21%. Това, дори и на фона на растящото търсене на метала.
Голяма част от търсенето на литий идва от производителите на електрически автомобили като Tesla Inc. (TSLA), General Motors Co. (GM) и BMW, както и от производители на смартфони като Apple Inc. (AAPL) и Samsung. Но дори и това нарастващо търсене няма да надхвърли повишеното производство, което се очаква да навлезе на пазара през следващите години.
Morgan Stanley прогнозира, че новите доставки от Аржентина, Австралия и Чили могат да добавят 500 000 тона литий на пазара до 2025 година. Това е повече от два пъти от сегашните годишни доставки от около 215 000 тона. Един от анализаторите на банката заяви: „Очакваме тези допълнения към снабдяването да забавят прогнозата за растежа на търсенето“.
Ако тези прогнози са правилни, цената на лития може да намалее почти наполовина през следващите три години. Понастоящем литиевият карбонат се продава на цена от 13 375 щатски долара за тон, а анализаторите очакват цената да спадне до 7 332 долара за тон до 2021 година.
Очакваният рязък спад на цените има много общо с обилното изобилие на литий в земната кора. По този начин, предвид на силния ръст в цената на лития, нови производители могат лесно да се включат на пазара, за да се облагодетелстват от високите цени.
Голяма част от новото предлагане, се очаква да дойде от Китай, който започна да разработва свои собствени литиеви находища.
Още по темата:
Достигна ли литият своето дъно?
Странни неща се случват при металите
Внимавайте с физическата покупка на злато и сребро!