Теодор Минчев
Основните криптовалути се възстановиха след силния си спад от изминалата седмица, с изключение на етериума. Общата пазарна капитализация падна до 247.5 млрд. долара, спрямо 261 млрд. долара в края на миналата седмица.
Най-голямата и стара дигитална монета - биткойнът, се върна отново за момент при нива от над 8000 долара. Рано тази сутрин, един биткойн се разменя при нива от 7 950 долара.
През изминалата седмица криптовалутата се повиши до най-висока стойност от 8 306 долара, след което последва рязката й обезценка от над 1 000 долара, при това само в рамките на няколко часа.
Последва сериозно възстановяване и неутрализиране на почти цялата загуба, не само при биткойна, но и при останалите дигитални монети. Рипълът се разменя при нива от над 40 цента, рано тази сутрин, а лайткоинът - при 92.433 долара.
Етериумът бе една от малкото криптовалути, които се търгуват със слабост - при нива от 254.59 долара.
Най-голямата социална мрежа Facebook продължава да бъде във фокуса на крипто общността, като последните доклади сочат, че социалният медиен гигант е създал крипто компания в Швейцария.
Регистрирана в Женева на 2 май, компанията е наречена Libra Networks и наименованието й корелира с Project Libra на Facebook. Facebook все още не е разкрил официално информация за тази компания.
Проектът „Libra“, се предполага, че има за цел да стартира платежна мрежа, базирана на стабилни монети. Според непотвърдена информация, компанията планира да разработи свой собствена "стабилна криптовалута", обвързана с американския долар.
Смята се, че Facebook e в преговори с финансови компании и играчи в областта на електронната търговия и разплащания, като Visa и MasterCard, за да поддържа платежните си услуги.
И докато технологичните гиганти възприемат криптовалутите все по-широко, Европейската централна банка отново критикува дигиталните пари, в унисон с останалите централни банки по света.
„Криптовалутите не изпълняват функциите на парите и на настоящия етап те не оказват осезаемо въздействие върху реалната икономика, нито пък имат значителни последствия за паричната политика“, се казва в публикуван наскоро доклад на ЕЦБ.
„Малкият брой търговци, които позволяват закупуването на стоки и услуги с биткойн и други криптовалути, не оказват въздействие върху ценообразуването", се казва още в доклада.
Още по темата:
Най-важните дати за инвеститорите в криптовалути
Какви са приликите и разликите между биткойна и златото?
Какво е бъдещето на криптовалутите през 2019-та година?