Инвеститорите трябва да се откъснат от бързоразвиващите се компании от групата на FANG. Това може да е изводът от последните коментари, направени от Савита Субраманиан, ръководител на звеното за търговия с акции на Bank of America Merrill Lynch.
В съкращението FANG се включват акциите на компаниите Facebook, Amazon, Netflix и Alphabet. Акциите на тези технологични компании са поскъпвали средно с между 16.4% и 44.8% годишно от 2015-та насам според данните от FactSet.
Въпреки това, Субраманиан смята, че степента и продължителността на бичия ход за компаниите от тази група е довел до супер-пренаселена търговия, която е най-вероятно да доведе до слабо представяне в бъдеще.
Според експерта, акциите на FANG имат много повече място да разочароват настоящите акционери и биха могли да попаднат под регулаторни проблеми, които да окажат отрицателно влияние върху инвеститорите.
"Тези компании ще бъдат притиснати от регулаторна гледна точка", каза Субраманян. "Ако погледнем към факта, че Марк Закърбърг свидетелства пред Конгреса преди година, може да се види аналогията с показанията на финансовите директори на водещите банки преди десет години", добави още тя.
Разбира се, технологичните гиганти не са били център на системен срив, но множество нарушения на неприкосновеността на личния живот на потребителите им и растящата им пазарна мощ, повдига много въпроси сред регулаторите.
„Мисля, че това, което ще се случва с технологичните компании през следващите 10 години, ще бъде подобно, не толкова лошо, но подобно на това, което сме виждали в други сектори. Финансовата криза от 2008-ма година доведе до по-строг надзор, включително създаване на Бюро за финансова защита на потребителите и закони, които ограничават възможностите на финансовите компании да правят рискови сделки".
Налице са все повече призиви за по-голяма регулация на социалните медии, като Facebook. Google и Amazon също са били обект на антитръстови разследвания, като критиците твърдят, че тези компании възпрепятстват иновациите и конкуренцията.
В миналото призивите за проблеми за FANG-компаниите бяха равносилни на обявяване на края на бичия пазар. Но Субраманян смята, че този път не е така. "Не е непременно да се случат лоши неща през следващите 12-24 месеца", твърди тя.
Субраманиан смята, че така наречените защитни сектори, като комунални услуги са се повишили следствие на притеснения, че рецесия може да се появи за щатската икономика, след нейната десета година на разширяване.
Още по темата:
Станаха ли привлекателни компаниите от групата FAANG?
FAANGM компаниите обречени на колапс заради теглото им