Данните, събрани от Ned Davis Research, показват, че широкият индекс S&P 500 щеше да е с 19% по-надолу между 2011 г. и първото тримесечие на 2019 г., ако не бе налице един фактор - обратното изкупуване на собствени акции от страна на компаниите.
А причината - рекордния кеш на щатските компании, които вземат решение да изкупуват собствени акции, ако не могат да намерят по-добро приложение за разполагаемите си средства.
"Без да се фокусираме прекалено върху цифрите, можем да кажем, че индексът S&P 500 вероятно щеше бъде по-ниско днес, ако не беше обратното изкупуване на собствени активи, предпочитано от мениджърите спрямо други видове използване на пари". казва Ед Клисълд, главен стратег в консултантската компания Ned Davis Research.
Изследователската компания разглежда представянето на S&P 500 между първото тримесечие на 2011 г. и първите три месеца на 2019 г. След това те изваждат сумата на нетните месечни обратно изкупувания, за да стигнат до това заключение.
Широкият пазар е нараснал повече от 125% през това време, докато нетните обратни изкупувания са достигнали до размер от около 3.5 трилиона долара.
Законодателите и от двете партии в САЩ се опитват да затруднят компаниите да изкупуват обратно собствените си акции. Те твърдят, че обратното изкупуване увеличава заплатата на корпоративните ръководители и цената на акциите за сметка на работниците на компанията.
В средата на февруари сенаторът Чарлс Шумер каза, че компаниите трябва да реинвестират своя капитал по различен начин. По-рано през февруари, Шумер и сенаторът Бърни Сандърс, който бе кандидат за президент на предходните избори, предложи компаниите да осигуряват по-висока заплата, и здравни осигуровки на работниците си, ако стартират програма за обратно изкупуване на акции.
"В среда на огромно неравенство на доходите и богатството, американците трябва да бъдат възмутени, че тези печеливши корпорации освобождават работници, като харчат милиарди долари, за да увеличат стойността на акциите си, за да обогатят малкото богати", пишат сенаторите.
Сенатор Марко Рубио заяви в поредица от туитове, че САЩ няма "свободен пазар", отбелязвайки: "Имаме данъчен кодекс, който покровителства икономика в полза на надуването на цените на акциите за сметка на бъдещата производителност и създаване на работни места."
Но докато политиците настояват за ограничаване на обратното изкупуване, пазарът щеше да е далеч под сегашните нива, ако излишъкът от пари е бил насочен да работи по други начини.
Ned Davis Research установи, че S&P 500 щеше да е с 10% по-нисък, ако излишните средства са били насчвани към изплащане на дивидент. Широкият индекс би бил с 2% по-нисък, ако обратно изкупуване е било заменено с реинвестиране на печалбите и с 5% по-ниско, ако компаниите просто седяха върху излишъка си.
Според Bank of America Merrill Lynch (BAML), обратното изкупуване на собствени акции е достигнало четвъртото си най-високо седмично ниво от 2009-та година насам. Активността на корпорациите през 2018-та година във връзка с изкупуването на собствени акции, е била с 91% по-висока от тази година по-рано. В същото време за цялата изминала година, са били вложени над 1 трилион щатски долара в собствени акции в САЩ.
„Обратните изкупувания остават силни в сектори, като технологиите и финансите, но започват да се разпространяват и към други сектори - като например потребителските нециклични стоки и материалите. Сегашният темп на обратното изкупуване на акции, би предложил рекордна година в тези два сектора, както и в сектора на комуналните услуги.”, се казва в доклада на BAML.
Компаниите бързат да изкупуват собствени акции, след законопроект през този, който има за цел да предотврати обратно изкупуване на акции от компаниите, освен ако фирмите не поставят служителите си на първо място, включително минимална заплата от 15 долара на час.
Според новия законопроект, обратните изкупувания на компаниите са проблематични, защото не са от полза за повечето американци, след като малък процент от хората притежават по-голямата част от акциите.
Нещо повече, много мениджъри получават компенсации на база представянето на акциите на управляваните от тях компании и с обратни изкупувания, последните често се облагодетелства. В допълнение, законодателите смятат, че обратните изкупувания намаляват способността на компаниите да инвестират, включително и в заплати.
Още по темата:
Бум на обратното изкупуване на акции в САЩ
Защо е важно, че Бъфет купува акции от собствения си фонд?
В кои компании от SOFIX инвестира Бъфет?