Възобновеното търговско напрежение и спадът в икономическите данни излагат на риск печалбите и икономическия растеж в САЩ, предупреди Morgan Stanley във вторник.
"Многобройни водещи компании може би започват да хвърлят кърпата след възстановяването през втората половина на миналата година - нещо, което очаквахме", пише Майкъл Уилсън, главен анализатор в щатската банка.
Уилсън добавя, че пазарните рискове се отразяват на пазара на облигации, което показва необичайно явление при доходността на държавния дълг. Фондовия пазар и икономическите перспективи в Съединените щати се "влошават", според анализа на една от най-добрите инвестиционни банки на Уолстрийт.
Обновеното търговско напрежение и спадът в икономическите данни - от спада при поръчките на дълготрайни стоки и капиталовите разходи до понижението на активността в сектора на услугите - излагат на риск печалбите и икономическия растеж в САЩ, предупреди Morgan Stanley.
"Последните данни сочат, че рисковете пред печалбите и икономиката са по-големи, отколкото смятаха повечето инвеститори", коментира още Майк Уилсън.
Конкретно, борсовият стратег изтъкна неотдавнашно проучване на компанията за финансови данни IHS Markit, което показа, че производствената активност е паднала до деветгодишно дъно през май. В този доклад се разкрива и "забележимо забавяне" в сектора на услугите в САЩ, ключова област за американската икономика, която се характеризира с огромни печалби от сектора на здравеопазването и бизнес услугите.
Много скорошни доклади отразяват данните от април, "което означава, че резултатите са влошени още преди повторната ескалация на търговското напрежение", продължава Уилсън. "В допълнение, много от водещите компании може да започнат да хвърлят кърпата по отношение на завишените очаквания за печалби през второто тримесечие - нещо, което очаквахме, но вярваме, че много инвеститори не са подготвени."
Уилсън беше една от най-точните анализатори в прогнозата си за щатските индекси, очаквайки ниво от 2 750 пункта за индекса S&P 500 в края на 2018-та, при това без да го коригира.
Той се придържа към мрачния си сценарий и през 2019 г., често предупреждавайки, че инвеститорите могат да бъдат хванати в "развиващ се мечи пазар" през следващите няколко години. Пазарът досега надминава моделите на Уилсън през тази година, като S&P 500 се повиши с 11.7%, а Dow Jones Industrial Average - с 8.6%.
Фондовият пазар бе разпродаден вчера, като добави към рязката загуба от месец май. Индексът Dow се понижи с 237 пункта, а S&P загуби 0.8% по време на сесията; те намаляват съответно с 4.6% и 4.8% през този месец.
И все пак, много икономисти прогнозират анемична втора половина на годината. От своя страна икономистите на Morgan Stanley са намалили прогнозата си за БВП за второто тримесечие до 0.6% от 1.0%. Това стана след като миналата седмица J.P. Morgan намали прогнозата си за ръст през второто тримесечие до 1% от 2.25%.
"Докладът за дълготрайните стоки през април беше лош, особено детайлите, свързани с поръчките и доставките на капиталови стоки. Трябва да се отбележи, че ръстът на активността през второто тримесечие рязко намалява от първото", допълни още Уилсън.
Компании, вариращи от производители като Deere и Polaris Industries, до производителите на чипове и инструментална екипировка, като Snap-On, всички се оплакват от ескалиращата търговска война на администрацията на Тръмп с Китай и предупредиха, че тя може да повлияе на техния бизнес. Белият дом наложи митнически ставка на китайския внос за 200 млрд. долара в размер на 25%, спрямо 10% преди това.
Въпреки че броят на компаниите, които изрично заявяват своите търговски опасения, остава сравнително малък, вероятно реалният им брой е много по-голям.
"Редовните читатели вероятно са запознати с нашето виждане, че американската икономика е уязвима от по-значително забавяне поради прегряване през миналата година от фискалните стимули", пише Уилсън. "Това доведе до натиск от трудовите разходи за корпорациите, прекомерни запаси и прекомерен капиталов цикъл, който сега се връща към средната си стойност. Това означава доста под средните разходи от последните няколко тримесечия."
Тези пазарни рискове се отразяват на пазара на облигации, добавя Уилсън, като посочва необичайното явление в доходността на държавния дълг.
Когато инвеститорите вярват, че икономиката е настроена за здравословен растеж, тези, които купуват дълг от правителството на САЩ от години, се компенсират с по-добри лихвени проценти от тези, които отпускат пари за няколко месеца. При тези нормални обстоятелства, лихвените проценти на Министерството на финансите се повишават, а инвеститорите печелят повече за държането на дълг в продължение на 10 години, а не няколко месеца.
Този обикновен наклон нагоре обаче може да се промени, когато инвеститорите смятат, че растежът на икономическото производство вероятно ще спадне. Това се случи по-рано тази година, когато доходността на 10-годишните държавни облигации падна под тази на тримесечния държавен дълг, знак, който мнозина на Уолстрийт четат като сигнал за рецесия.
Кривата се влоши отново във вторник, след като 3-месечнте облигации се търгуваха при доходност от 2.356%, а 10-годишните - при 2.269%.
Някои инвеститори неглижираха обърнатата крива, заявявайки „този път е различно“ благодарение на продължаващото количествено облекчаване на Федералния резерв, или на това колко бързо кривата се коригира до по-стръмна форма. Но по-дълбокото навлизане в ситуацията на Morgan Stanley разкрива "много по-различна картина".
Анализът на Morgan Stanley показва коригираната крива на доходност, която първо се обърна през ноември и оттогава остава на отрицателна територия.
"Коригираната крива на доходност е обърната от миналия ноември и оттогава остава на отрицателна територия, надминавайки минималното време, необходимо за валиден смислен сигнал за икономически спад", пише Уилсън. "Той също така предполага, че "часовникът за проблеми" е започнал преди 6 месеца, което ни поставя в зоната на навлизане в рецесия."
Още по темата:
Да очакваме ли мека рецесия и спад на S&P 500 до 2 300 пункта?
Пътят на следващата дългова криза
Следващата финансова криза стартира от Китай?