Акциите изглеждат готови да се възстановят от вчерашната бъркотия, предизвикана от технологичните компоненти. Може би за това благодарности трябва да се отдадат на ръководителя на Фед в Сейнт Луис - Джеймс Булард, който заяви в понеделник, че лихвените проценти в САЩ може да са твърде високи, поради търговското напрежение.
Междувременно днес, централната банка на Австралия бе първата от тези на индустриално развитите страни, които намалиха лихвените нива, отново визирайки търговската война между САЩ и Китай.
Инвеститорът милиардер Стенли Дръкенмилър, също е убеден, че Фед ще намали лихвите, може би дори до нула. Известният мениджър казва, че купува държавни облигации и препоръча на инвеститорите да се предпазливи в текущата ситуация.
"Когато излезе туита на Тръмп, аз преминах от 93% инвестирани средства към почти нулеви инвестиции, като купих известно количество съкровищни бонове", коментира именитият инвеститор пред CNBC.
Дръкенмилър визира туита на Тръмп от 6-ти май, в който щатският президент заплашва Китай от налагане на нови по-високи мита. Това предизвика след себе си масирани разпродажби на акции, от страна на инвеститорите, които започват да насочват средствата си към държавни облигации.
Напрежението в САЩ и Китай се влоши, след налагането на ответни мита от Китай и заплахите отправяни от двете страни, които навеждат на мисълта за разгръщането на пълна търговска война.
Дръкенмилър казва, че е бил хванат неподготвен от туитовете на Тръмп, защото не е смятал, че китайската сделка ще се провали. Той заяви, че е променил инвестициите си преди месец, защото не е искал да инвестира в тази среда и че инвеститорите е по-добре да изчакат по-добри възможности.
„Така че аз мисля, че ако сте сигурни в дългосрочната си гледна точка и способността си да печелите пари, това не е добра среда, за да можете да залагате капитала си." каза Дръкенмилър.
Гениалният инвеститор е известен с това, че използва инвестиционен стил отгоре-надолу, който включва търговия с много бичи или много мечи позиции въз основа на макроикономически тенденции, нещо, което той очевидно намира и в наши дни.
„Не мога да правя вече 30% годишно и не мога да вземам такси. Това е депресираща среда", заяви Дръкенмилър.
Това отчасти обяснява защо е търсил някаква сигурност в облигациите. Според Дръкенмилър, ако инвеститорите вярват, че икономическата ситуация ще се влоши, облигациите са най-добрата алтернатива в момента, като добави - "златото също не е лошо". Експертът предвижда намаляване на лихвите с 50 до 100 базисни пункта през следващата година.
Дръкенмилър притежава акции от китайски технологични компании, като Alibaba и застрахователната компания Ping An, за които казва, че са подхранвани от вътрешен растеж.
Още по темата:
Дръкенмилър: Отрицателна доходност за пазара през следващите три до пет години
Време е за инвестиции на развиващите се пазари?
Има ли връзка между печалбите и ръста в щатските акции?