Търговските спорове между САЩ и Китай, САЩ и Мексико и изобщо САЩ и целия свят, доведоха до поевтиняването на петрола и останалите суровини. А причината - очакванията за намаляване на потреблението на тези суровини, следствие на забавяне на икономическата активност и дори рецесия в САЩ и останалите водещи страни.
Петролът официално навлезе в мечи пазар, след силната си обезценка от последните седмици. Има една суровина обаче, която страда много повече от всички останали. И това е природния газ.
От върха си при нива от около 5 долара за MMBtu до момента, суровината е загубила над 50% от стойността си. Последните нива, при които се търгува природният газ е при ниво от 2.37 долара.
Суровината изглежда свръхпродадена на база на факта, че тя се търгува с над 20% под 200-дневната си пълзяща средна величина, при ниво от 3 долара, както и под 50-дневната си пълзяща при ниво от 2.6 долара.
А добрите новини за инвеститорите, свързани с природния газ са по няколко направления. На първо място, те могат да използват суровината, като потенциален залог, че търговското напрежение ще намалее и ще видим някаква форма на решение през лятото. Подобно действие може да инициира силното й поскъпване.
На второ място - сезонността пред суровината. Все още лятото не е започнало, но есента и зимата изглеждат само на няколко месеца разстояние. А това е традиционно най-добрите периоди за природния газ. Всички видяхме какво се случи миналата година, през октомври и ноември, когато природният газ поскъпна от 2.75 долара до близо 5 долара.
Разбира се, инвеститорите трябва да са особено внимателни със силно волатилния актив и да са напълно наясно за големите движения, които той прави. Казано по друг начин, той не е подходящ за търговия с ниска толерантност към риск и слаби нерви. Ако не можете да гледате как губите моментно 20, или 30% от капитала си, то определено природния газ не е за Вас.
Освен това, все още природния газ е във фаза на понижение, което не се знае къде може да приключи. Единственото дъно, което е под текущите нива на търговия на суровината е от 2016-та година и то е при ниво от едва 1.67 долара за MMBtu. Така че потенциала за по-нататъшно понижение на природния газ си е напълно реален, особено ако не видим търговска сделка, или световната икономика продължи да се забавя и навлезе в рецесия.
Защо природния газ поевтиня толкова много?Няколко са причините за изключително голямата обезценка на природния газ. И те са свързани със страховете на инвеститорите. Сега ще ги разгледаме:
1. Износът на САЩ на втечнен природен газ (LNG) ще намалее, след като Китай отвърне с нови тарифи за внос на енергия.
Истината е, че Китай никога не е бил основен вносител на американския втечнен газ. За 12-те месеца до края на март 2019 г. само 6% от целия изнасян газ от САЩ е бил насочен към Китай. Освен това, като се има предвид, че всички износни терминали на САЩ са разположени на източния и югоизточния бряг, Източна Азия никога не е била дори най-очевидната дестинация за износ. По-обещаващи са купувачите в Латинска Америка, Европа и Южна Азия.
2. Износът на газ от САЩ към Мексико ще се срине, когато Мексико отговори с нови тарифи за внос на енергия.
Всъщност, много е вероятно износът на газ по тръбопроводите към Мексико да се увеличи, след акто нови тръбопровод за природен газ Sur de Texas влезе в експлоатация до края на юни. За разлика от Китай, Мексико е основен вносител на природен газ от САЩ. Всъщност за 12-те месеца до края на март 2019 г. Мексико е купили около половината от целия природен газ, изнасян от САЩ.
3. Климатичните условия са неблагоприятни и пазарът в САЩ се отличава със свръхпредлагане.
През последните шест месеца производството на газ в САЩ е равномерно, а балансът на предлагането и търсенето по време на неустойчиво време се затяга (бавно).
Освен това, при сегашния спред между природния газ и въглищата, използването на газта за енергийни нужди вероятно ще достигне нов рекорд за всички времена през юли. Ако цените на газта продължат да падат, е много вероятно складираната газ бързо да бъде разпродадена през следващия месец.
Общото търсенеПотреблението на природен газ се подкрепя от редица фактори, като с най-голяма тежест е преминаването от въглища към газ.
Въздействие оказват и други тенденции, като например увеличаване на ядрените прекъсвания, по-слаби притоци на вода, или нормална скорост на вятъра. Всичко това повишава търсенето и потреблението на природен газ.
Инвеститорите обаче трябва да имат предвид, че нарастването на дела на енергийни възобновяеми източници, променя цялостната конюнктура на търсенето и конкуренцията между газ и въглища остава нещо от миналото.
Наблюдението на скоростите на вятъра и изчисляването на слънчевата енергия могат да станат нещо също толкова важно, колкото прогнозите за изменението на климата и климатичните условия, за цената на природния газ.
Производството на газ е до голяма степен равномерно и стабилно и не се наблюдават съществени промени. В момента САЩ произвежда с около 2% повече газ, в сравнение с преди една година.
Анализ на цената на газаПриродният газ изглежда свръхпродадена суровина от техническа гледна точка. И е на цели 20% под 200-дневната си пълзяща средна и на около 10% от 50-дневната.
Графика: Инфосток
Инвеститорите обаче, трябва да изчакат формиране на дъно, преди да решат да купуват суровината. След намиране на дъно, оттласкване от него и ново доближаване до дъното, ще е много по-подходящ момент за покупки. Защото в противен случай, покупката на природен газ ще е, като да се опитвате да хванете "падащ нож".
Прозореца за покупка на газ обаче, ще се затваря с наближаването на октомври месец, когато е традиционно най-силното представяне на суровината и това се знае от всички пазарни участници.
Може би юли и август биха били най-подходящите месеци за покупка на природен газ, в зависимост от развоя на събитията и всичко случващо се покрай търговската война.
От една страна, ако няма никакво решение на конфликта на така дългоочакваната среща на Г-20 в края на юни, това може да изпрати цената на суровината още надолу, за потенциално формиране на дъно.
От друга страна намиране на временно търговско решение, може да изстреля цената на газта силно нагоре. Инвеститорите обаче, ще трябва да изчакат за потенциално ново връщане в цената, преди да решат да купуват, защото в противен случай биха поели риска да влязат на временен връх, вместо на по-добри нива.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на природен газ.
Още по темата:
Активите към които могат да погледнат контратрейдърите след срива на пазарите
Това е най-простия и евтин начин да защитите портфейла си!
Всеки път, когато S&P 500 е падал три поредни седмици се е случвало това...