Инвеститорът милиардер Стенли Дръкенмилър предупреди, че САЩ са на път да загубят търговската война с Китай и технологичната "студена война".
Той твърди, че подходите на администрацията на Тръмп към тарифите и регулациите в областта на високите технологии дават на Китай сериозно предимство.
Президентът Доналд Тръмп веднъж обяви чрез своя профил в Twitter, че търговските войни са "добри и лесни за спечалване". Това беше преди повече от година. Оттогава насам търговският спор с Китай ескалира сериозно, а новият такъв с Миксико, увеличи опасенията от икономическа рецесия за най-голямата световна икономика.
А инвеститорите разбраха, че търговските войни не са нито "добри", нито "лесни за спечелване". Стенли Дръкенмилър, инвеститор и основател на Duquesne Capital, е сред онези, които не са съгласни с президента Тръмп.
"До края на живота ми никой не може да ме убеди, че протекционизмът е толкова добър, колкото свободната търговия", каза Дръкенмилър по време на инвестиционна конференция, на която участва в Ню Йорк. "Просто не вярвам в това."
Независимо дали става дума за финансов или технологичен конфликт между двете най-големи икономики в света, Дръкенмилър не вижда път към победата за САЩ, който да продължава по текущата траектория, поета от най-голямата световна икономика.
Инвестиционният стратег осъзна, че стратегията е губеща, докато наблюдава как Тръмп води търговската си война. "Тръмп иска да работи с мита през 2020-та година година и смята, че това е печеливша формула в период, когато трябва да си осигури втори мандат", коментира Дръкенмилър.
На свой ред, това означава, че е малко вероятно щатският президент да предложи на Китай реална сделка.
Друго събитие, което затвърждава гледната точка на Дръкенмилър за отношенията между САЩ и Китай, бе заплахата на Тръмп да наложи мита на Мексико.
"Макар да има реален имиграционен въпрос, Мексико си сътрудничи с администрацията на Тръмп за Споразумението за свободна търговия в Северна Америка", каза Дръкенмилър.
"За мен Си Дзинпин и хардлайнерите просто получиха много, много голям подарък от Доналд Тръмп, правещ това, което направи за Мексико", каза още финансовият гении.
И това не е всичко. Подходът на Тръмп към така наречената технологична студена война между двете страни също ще доведе до победа на Китай в дългосрочен план, според Дръкенмилър.
Проблемът се крие в това как двете страни регулират своите технологични гиганти.
„В мига, в който тази търговска война започна да се случва миналата есен, те започнаха да подпомагат частния си сектор, особено компании като Tencent и Alibaba“, казва Дръкенмилър.
"Те са огромни поддръжници на Huawei. Те смазват цялата си технологична машина. Какво правим ние? Спестяваме стомана, въглища, алуминий. А какво правим за технологичните си компании? Хвърляме пясък в зъбните им колела и правим живота им по-труден".
Дръкенмилар осъди критиците на американските технологични гиганти като Alphabet, които са обект на антиконкурентни разследвания и което вреди на бизнеса им.
"Аз не съм националист", каза Друкенмилър. "Но ако ще бъдем в някакъв конфликт, трябва да подпомагаме големите технологични компании".
Стенли Дръкенмилър, също е убеден, че Фед ще намали лихвите, може би дори до нула. Известният мениджър казва, че купува държавни облигации и препоръча на инвеститорите да са предпазливи в текущата ситуация.
"Когато излезе туита на Тръмп, аз преминах от 93% инвестирани средства към почти нулеви инвестиции, като купих известно количество държавни бонове", коментира именитият инвеститор пред CNBC.
Дръкенмилър визира туита на Тръмп от 6-ти май, в който щатският президент заплашва Китай от налагане на нови по-високи мита. Това предизвика след себе си масирани разпродажби на акции от страна на инвеститорите, които започват да насочват средствата си към държавни облигации.
Още по темата:
Дръкенмилър: Вече не мога да правя по 30% на година
Време е за инвестиции на развиващите се пазари?