Миналата седмица вносните тарифи за Мексико увеличиха шансовете Федералният резерв да намали лихвите. Инвеститорите очевидно харесаха това и индексите се повишиха. Тръмп обаче, достигна до споразумение с Мексико, увеличението на вносните тарифи не се случи и това доведе до... ръст на акциите.
"Пазарът искаше да се покачи. Не мисля, че имаше значение какво ще се случи. Ние просто използваме тези неща, като причини да обясним фактите и по този начин да изглеждаме умни", пише Джош Браун, главен изпълнителен директор на инвестиционното консултантско дружество Ritholtz Wealth Management.
"Целта е да се вземат пари от хората, които мислят, че нещата могат да бъдат обяснени", допълва още Браун. "Най-лошите трейдъри и мениджъри, които познавам, са момчетата с отговори за всички тези неща. Свиквайте."
Малко повече яснота относно това, което предстои, а не това, което е минало, се опитва да внесе Майк Уилсън - определен, като "най-мечия анализатор на Уолстрийт", според блога Zero Hedge.
Според Уилсън има един голям риск за инвеститорите...
„Макро и микроикономическите данни продължават да се влошават“, пише главният инвестиционен директор на Morgan Stanley, посочвайки слабите поръчки на дълготрайни стоки, разочароващите капиталови разходи, оскъдните печалби на компаниите и продажбите на дребно, слабия ръст на заетостта и т.н.
"Това повишава риска от моята основна гледна точка - че компаниите ще направят каквото трябва, за да защитят своите маржове", пише Уилсън. "И докато разходите за персонал са последния лост, който те ще дръпнат, компаниите ще го използват, ако трябва."
Не бързайте толкова да обвинявате само и единствено търговското напрежение между САЩ и Китай, смята още експертът. "Икономиката вече се забавя, а ескалацията потенциално влошава нещата."
И ако чакате по-ниски лихвени проценти, за да видите по-нататъшно рали... недейте, съветва още Уилсън.
"Намаляването на лихвения процент след дълъг цикъл на повишение, обикновено въздейства отрицателно на акциите. За разлика от паузата при повишението на лихвите, която предопредели ралито на пазарите през януари. Говоря за вероятността за печалба в САЩ и икономическия цикъл през тази година. По-конкретно, смятам, че възстановяването на икономиката през второто полугодие, което много компании обещаха е малко вероятно да се реализира", коментира още експертът.
Уилсън не вижда достатъчно доказателства, за да промени мнението си.
"Ако се вслушате в това, което пазарите наистина казваха през тази година, то изглежда, че те са съгласни с нашето виждане, че растежът ще разочарова, независимо от това дали има търговска сделка, или не", каза още анализаторът от MS. "Ето защо, ние продължаваме да препоръчваме на инвеститорите да останат на защитено място ... с повече инвестиции в области, като комунални услуги и потребителски стоки".
Още по темата:
Търговската война ще предизвика криза по целия свят и особено в Европа
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай