Уорън Бъфет от Berkshire Hathaway смята, че има една "най-добрата единична мярка, която да дава представа за оценките във всеки един момент". И показателят на Бъфет е - съотношението на фондовия пазар спрямо общия размер на икономиката.
Това, което прави това съотношение толкова добро е, че то дава представа на инвеститорите каква доходност могат да очакват в бъдеще от акциите.
И какво казва това съотношение в момента?
Ето как изглежда индикаторът на Бъфет съпоставен с 10-годишните възвръщаемости на фондовата борса на графиката по-долу. Както казва Бъфет: "Цената, която плащате определя процента на бъдещата Ви възвръщаемост".
И в момента инвеститорите плащат толкова висока цена за акциите, че е много възможно да получат почти нищо в замяна през следващото десетилетие, дори с включването на дивидентите.
"В същото време, когато потенциалната възвращаемост изглежда толкова ниска, потенциалът за риск може и да е значително по-висок в сравнение с исторически план", смята икономистът Джеси Фелдер. Инвеститорите напоследък натрупват маржин дълг, за да увеличават експозицията си към един "прегрял пазар", допълва още експертът.
Сравняването на този висок маржин дълг с размера на икономиката, според Фелдер, показва, че инвеститорите не са били толкова алчни от 1929 г. насам.
"Цялата тази спекулация със заемни средства трябва в някакъв момент да бъде спряно и това обикновено става чрез насилствена продажба на активи по време на мечи пазар. Последните два пъти, когато се доближавахме до текущата ситуация, фондовия пазар преживя понижения от 50%", предупреждава още Фелдер.
Той смята, че този път са налице предпоставки, дори за още по-голям спад.
"В дългосрочен план инвеститорите рискуват приблизително 60% спад, за да се опитат да уловят 0% норма на възвръщаемост през следващото десетилетие на фондовия пазар, едно от най-лошите рискови съотношения в историята", пише Фелдер в своя блог.
Още по темата:
Инвестирай, като Бъфет!
На кои компании залага Бъфет в дългосрочен план?
Бъфет удвоява залога си на американските банки