Тази седмица вниманието на инвеститорите ще е насочено към решението на Фед относно лихвите. И докато едва 24% от инвеститорите очакват Фед да намали лихвите, много по-важно ще е какво ще каже Пауъл по време на пресконференцията в сряда.
А то може да не е много и да звучи по следния начин - "гледаме търговската война и нейното развитие и сме готови да действаме, ако се налага". И погледите на инвеститорите отново ще се насочат към търговската война и потенциалното й приключване.
Въпреки възстановяването на пазара този месец близо до рекордните нива, редица пазарни наблюдатели и анализатори твърдят, че акциите са много по-крехки, отколкото изглеждат. Според много от тях може дори да навлезем в "пълноправен мечи пазар", за какъвто се говори при спад от 20%, или повече от върховете.
Анализаторите в Citigroup твърдят, че един реалистичен "мечи сценарий", може да отведе широкия щатски индекс S&P до 2 350 пункта, а лихвите по 10-годишните щатски облигации до 1.5%, или дори по-ниско. Такъв сценарий, е много вероятно да доведе до засилване на долара и златото.
Това ще се случи, ако не се постигне търговска сделка и Федералният резерв не намали лихвените проценти, смятат още от банката. Но дали такъв сценарий изобщо е възможен...
"Търговските напрежения изглежда нараства по начин, който предизвиква безпокойство, или най-малкото необходимост от повишена предпазливост", пишат Марк Шофийлд и Бенджамин Набаро от Citigroup, цитирани от финансовото издание MarketWatch.
От щатската инвестиционна банка предлагат три различни сценарии за развой на събитията, които биха могли да доведат до различно представяне на широкия щатски индекс S&P 500
Мечи сценарий: Няма търговска сделка, нито намаляване на лихвите от страна на Фед.
Акциите влизат в „пълен мечи пазар“ и индексът S&P 500 се понижава до 2 350 пункта. Лихвите по10-годишните облигации достигат до 1.5% или по-ниско.
Бичи сценарий 1: Търговска сделка на срещата на високо равнище на Г-20
S&P скача до около 2 900 пункта. Лихвите по 10-годишните облигации се връщат при нива на търговия от около 2.5%
Бичи Сценарий 2: Няма търговска сделка, Фед намалява лихвите с 0.75%
Акциите достигат нови върхове, а доходността е различна в различните сектори. Лихвите по 10-годишните облигации са в диапазона между 1.75 и 2%.
Кой е най-вероятния сценарий, според анализаторите на Citigroup?Шофийлд и Набаро далеч не са оптимисти за бъдещите търговски преговори, като виждат, че напрежението се увеличава, а не намалява, особено когато президентът Тръмп е начело.
"Прилагайки обектив на теорията на игрите към проблема, може да се твърди, че президентът Тръмп вероятно ще продължи да поема твърда линия", казват анализаторите на Citigroup.
Тази „твърда линия“ вероятно ще означава повишаване на тарифите върху вноса от Китай в краткосрочен план. С продължаващите търговски конфликти, които представляват най-големия проблем за световната икономика, Citigroup твърди, че тези растящи тарифи, е много вероятно да са силата, която да изпрати американските акции в мечи пазар.
Чарлз Хю Смит, анализатор и автор на блога на Two Minds, е по-песимистичен от Citigroup и твърди, че намаляването на лихвените проценти на Fed всъщност може да постигне обратното на целта си.
"В резултат на постоянната готовност на централната банка да се намеси на фондовия пазар, участниците свикнаха да очакват, че сривът на фондовия пазар вече не е възможен: ако пазарът падне с 10%, или пък 20%, Фед и другите глобални централни банки се очакват да се намесят дори с директни покупки", пише Смит, добавяйки, че "подобно самодоволно доверие в ефикасността на интервенциите на централните банки, съзадава предпоставки за пазарен срив".
Ето как Смит смята, че ще се развие катастрофата:Уверени, че централните банки ще влязат в подкрепа на пазарите, инвеститорите ще купуват акции при всяка по-сериозна корекция и всяко ново дъно. Но когато пазарния фундамент се влоши, "слабите ръце", ще започнат да продават своите акции, а липсата на ефективност при намесата на централните банки, ще намали доверието в тях и ще доведе до "свободно падане" на пазара.
Разбира се, тези песимистични сценарии могат да бъдат избегнати, ако двете най-големи икономики в света, САЩ и Китай, са в състояние да постигнат цялостна търговска сделка. Но дори и най-добрият сценарий на Citigroup едва ли може да се приеме, като особено бичи, защото според банката търговска сделка би отвела S&P 500 само до 2900 пункта, или с под 1% от текущите нива на индекса.
Още по темата:
Пазарът просто искаше да се повиши
Търговската война ще предизвика криза по целия свят и особено в Европа