Индексните фондове са отговорни за спестяването на десетки милиарди долари такси за инвеститорите през последните няколко десетилетия. Те също така, могат да спестят и безброй главоболия от неправилния избор на индивидуални акции, коментират от изданието Investor Place.
И най-добрите индексни фондове донесоха сериозни печалби на инвеститорите, без да се отличават с толкова голяма волатилност.
Налагането на индексни фондове се засили до такава степен, че някои експерти се опасяват, че те не само водят до ръст за пазара, но могат да предизвикват и неговото "балонизиране".
Накратко, ако купувате акциите от един фонд (индекс или не), фондът трябва да инвестира тези пари в други акции - и всички тези покупки нарушават и отклоняват пазарните оценки. Опасността е от това, че ако видим панически разпродажби, инвеститорите в индексни фондове могат да усетят негативните ефекти в много по-голяма степен.
Тоест инвеститорите трябва много добре да подбират и индексните фондове, към които насочват своите средства, за да не изпитат сериозни негативи.
Ето някои фондове, които могат да са подходящи за инвеститори с инвестиционен хоризонт от 20, или дори 30 години и няма да се притеснят от моментен спад след една, две, или три години.
iShares Core S&P 500 ETF (IVV)Тип: Големи компании
Разходи: 0.04%, или 4 долара на година за всеки инвестирани 10 000 долара
Причината да изберете този фонд, базиран върху широкия щатски индекс S&P 500 са две. На първо място, както съветват много велики инвеститори, като Уорън Бъфет и вече покойния Джак Богъл - нискоразходен индексен фонд базиран върху широк щатски индекс, е може би най-добре автоматично диверсифицираната инвестиция за непрофесионалните инвеститори. А на второ място, за да го предпочетете пред подобни фондове, като фондът Vanguard S&P 500 ETF (NYSEARCA:VOO), е ниската комисиона.
Преди IVV таксуваше 7 базисни пункта, което все още бе под тези от 9.45 базисни пункта на далеч по-популярния SPDR S&P 500 ETF’s (NYSEARCA:SPY). С намаляването на таксите обаче, в момнета това е най-евтиният голям индексен фонд върху широкия индекс.
iShares Core S&P Mid-Cap ETF (IJH)Тип: Средно големи компании
Разходи: 0.07%, или 7 долара на година за всеки инвестирани 10 000 долара
Трудно е да се бие пазара, но този фонд, следящ представянето на средно големите компании, на практика е бил широкия щатски индекс, бенчмарк за представянето на световните борси, през последните над 15 години. И въпреки това, все още се пренебрегва от инвеститорите.
Традиционно средно големите компании се отличават с много по-голям потенциален дългосрочен ръст от големите си конкуренти и много по-голяма финансова стабилност, достъп до капитал и опит на мениджмънта, в сравнение с по-малките компании.
Сравнението на историческата волатилност с представянето сочи, че средно големите компании са възнаграждавали инвеститорите с много по-добро съотношение доходност-риск, от малките компании за последните 1,3,5,10,15 и 20 години към края на 2015-та година.
SPDR S&P Bank ETF (KBE)Тип: Банкова индустрия
Разходи: 0.35%, или 35 долара на всеки инвестирани 10 000 долара
Банковите акции се представят много добре през тази година, като например книжата на Bank of America са добавили 16%, а тези на Citigroup - 16.7%.
От избирането на Доналд Тръмп обаче, индексният фонд е добавил 20% към стойността си, следствие на нарасналите очаквания за намаляване на банковата регулация и по-добри печалби в сектора.
Индексният фонд е фокусиран основно върху банковия сектор, като инвестира в над 60 щатски банки, от големи имена като Bank of America до по-малко известни банки, като базираната в Монтана Glacier Bancorp, Inc. с пазарна оценка от под 3 милиарда долара.
PowerShares Aerospace & Defense Portfolio (PPA)Тип: Защитен сектор
Разходи: 0.64%, или 64 долара на всеки инвестирани 10 000 долара
Още един фонд ориентиран към отиграване на "Фактора Тръмп", особено за тези, които очакват щатския президент да бъде преизбран за още един мандат. В допълнение, повечето анализатори са на мнение, че този сектор, би бил добър залога, дори и при друг президент.
Другият избор за експозиция към сектора е iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (NYSEARCA:ITA), чиито разходи са с 20 базисни пункта по-ниски. Но за сметка на това диверсификацията на инвестициите му е по-ниска.
И двата фонда инвестират в компании, като Boeing Co (NYSE:BA) и United Technologies Corporation (NYSE:UTX).
От дъното през февруари индексът ITA се е повишил с 41%, докато РРА - с 38%.
Global X SuperDividend Emerging Markets ETF (SDEM)Тип: Дивидентни компании от развиващите се пазари
Разходи: 0.65%, или 65 долара на всеки инвестирани 10 000 долара
Смята се, че Тръмп въздейства негативно на развиващите се пазари, заради търговската си политика и конфронтация с Китай. Но това доведе до сериозно понижение на финансовите съотношения на компаниите от развиващите се пазари, до нива по-ниски от средните в исторически план.
Фондът инвестира 23% в компании добиващи материали, 15% във финансовия сектор, включително в компании в Русия и Бразилия. Фондът носи известни рискове за инвеститорите, включително и валутни, но пък и очакваната възвръщаемост е по-висока. В допълнение дивидентната му доходност е в размер на цели 6.39%.
PowerShares S&P 500 High Dividend Low Volatility Portfolio (SPHD)Тип: Щатски дивидентни компании
Разходи: 0.3%, или 30 долара на 10 000 долара
Ако търсите дивидентни компании без особено голям риск, то този фонд ги предоставя. Фондът инвестира в 50 сини чипа, изплащащи дивидент. Най-тежките сектори в състава му са енергийните компании 17%, индустриалните с 15% и недвижимите имоти с 13%.
Компаниите с най-голямо тегло са CME Group (NASDAQ:CME) и General Motors (NYSE:GM), съставляващи едва 3%.
VanEck Vectors Preferred Securities ex Financials ETF (PFXF)Тип: Превилигировани акции
Разходи: 0.41%, или 41 долара на всеки 10 000 инвестирани
Превилигированите акции се отличават традиционно с ниската си волатилност, като имат много общи неща с облигациите.
Този фонд се появи на бял свят в светлината на случилото се по време на финансовата криза. За разлика от повечето подобни фондове, той не инвестира в банковия и финансовия сектор, а предпочита сектора на комуналните услуги, АДСИЦ-ве и телекоми.
Отличава се с ниски такси, малка бета от едва 0.2% и дивидентна доходност от 5.9% - или идеалното съчетание на трите фактора за инвеститорите.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции от индексни фондове.
Още по темата:
Три борсови търгувани фонда подходящи за дългосрочни инвеститори
Тази инвестиция никога не е губила пари
Защо щатските инвестиции могат да са лоша инвестиция през следващите години?