Когато става въпрос за вземане на търгвоски решения, инвеститорите често се подават на емоции, което води до сериозни инвестиционни грешки. Ето защо, добре е да съчетавате своите възгледи с набор от инструменти, които да потвърждават, или да отхвърлят търговската Ви теза.
Сега ще представя три ключови техничесик индикатора, към които можете да се допитвате за "второ мнение". Разбира се, трябва да имате предвид, че да търгувате само и въз основа на тези технически индикатори, едва ли ще е печеливша стратегия. Но няма нищо лошо да ги ползвате, като потвърждаващи индикатори.
Дори и да не вярвате в техническия анализ, добре е да сте запознати с неговите приоми, най-малкото защото той се ползва от милиони инвеститори по света, които следват неговите принципи.
Приложени правилно, техническите индикатори могат да помогнат на търговците да идентифицират точките на инфлексия, които са от решаващо значение за вземането на разумни инвестиционни решения. Това е така, защото цените на акциите често имат склонност да се отклоняват сериозно от своите присъщи стойности.
Relative Strength Index (RSI)Индексът RSI е известен сред техническите анализатори още и като индексът на относителната сила. Той дава отговор на въпроса дали един актив е свръхкупен, или свръхпродаден.
Създаден от Дж. Уелс Уайлдър още през 1978-ма година, индикаторът е доказал своята надеждност, при ползването му с други приоми на техническия и фундаменталния анализ, през годините.
RSI е популяризиран в труда на Уайлдър – “New Concepts in Technical Trading Systems”. По своята същност RSI е осцилатор, който може да се изменя в границите от 0 до 100. Създателят му, първоначално съветва използването на 14-периоден RSI, който се налага, като стандарт в техническия анализ.
Как се изчислява индикаторът:
RSI = 100 – 100 / (1 + RS)RS = AG / AL
AG (Average Gain) = Общите положителни разлики в цената (загуби) / периода
AL (Average Loss) = Общите отрицателни разлики в цената (печалби) / периода
За 14-дневен RSI средната печалба (загуба) се равнява на пълната сума от всички печалби (загуби) разделени на 14. Изчислението на значението на първата стойност на относителната сила е пряко: средната печалба се дели на средната загуба.
Всяка последваща стойност на относителната сила се изчислява чрез използване на средната печалба или осреднената загуба на предшестващия период.
Когато средната печалба е по-голяма от средната загуба, RSI се издига, и обратното.
Кога индикаторът дава сигнали за търговия:
Свръхпокупка/свръхпродажба
Обикновено RSI под 30 пункта се счита за свръхпродажба, а над 70 – за свръхпокупка. Изборът на ситуация относно продадените повече от закупените нива е строго индивидуален и много ще зависи от вида ценни книжа. Обикновено RSI, който е над 30 пункта от свръхпродадените нива, е “бичи”, а RSI, падащ под 70 пункта от свръхпокупките, е “мечи”.
Някои търговци идентифицират дългосрочния тренд и тогава употребяват екстремумите за точки на влизане. Ако дългосрочният тренд е бичи, в такъв случай свръхпродажбите биха могли да маркират потенциалните точки на влизане.
Преминаване на средната линия
Средната линия за RSI е 50. Като цяло показатели над 50 пункта индикират, че средната печалба е по-висока от средната загуба, а показатели под 50 пункта – обратното. Някои търговци следят за преминаване на 50-те пункта, за да потвърдят бичи сигнали, а падането под тях отъждествяват с мечи сигнали.
Източник: Fidelity Investments / RSI
On Balance Volume (OBV)
OBV е водещ индикатор, който свързва обема с промяната в цената.
Как работи? OBV се опитва да изчисли нивото на натрупване чрез сравняване на обема с цената. Не се притеснявайте за конкретните числа. Тенденцията е това, което е важно. Как да използвате индикатора? Посоката на линията OBV е мястото, където искате да насочите фокуса си.
Използвайте този инструмент заедно с ценовата линия, за да потвърдите или отхвърлите текущия тренд. Ако и OBV, и ценовата линия се движат в една и съща посока, потърсете продължаваща тенденция. Ако те се различават, потърсете обрат в цената.
Не забравяйте, че цената следва обема!
Източник: Fidelity Investments/OBV
Simple Moving Average (SMA)
Простите движещи се средни са изоставащи индикатори, които сочат какъв е тренда при определен актив, или класове активи. Използването им е подходящо за: идентифициране на тренда; за повратни моменти за неговата промяна; за поставянето на стопове за ограничаване на загубите и прибиране на печалбите.
Как работи?
Измерва предишните цени на затваряне и разделя броя на периодите (20-, 50-, 200-дневни), за да определи текущата стойност на SMA.
Използвайте пресечните точки на различни по периодичност пълзящи средни величини, за да идентифицирате потенциалните точки на влизане или излизане от пазара. Например, когато краткосрочната пълзяща средна (50 SMA) падне под 200-дневната дългосрочната средна, това се нарича "смъртоносно пресичане" и е сигнал за обръщане на тренда.
И обратното, когато краткосрочната средна се повиши над дългосрочната, се говори за - "златно пресичане", или силно бичи сигнал.
Имайте предвид, че тези средни често са изоставащи, така че не бива да се използват самостоятелно, защото нерядко дават закъсняли сигнали. И все пак, не бива да забравяте старото правило "тренда е твой приятел".
Източник: Fidelity Investments/SMA
Още по темата:
Няколко технически индикатора, които сочат потенциално дъно за SOFIX
SOFIX и RSI
Как да използвате пълзящите средни при SOFIX?