Английската централна банка запази нивото на лихвите без промяна - при ниво от 0.75%, като намали прогнозата си за икономическия растеж на Великобритания, следствие на несигурността покрай Brexit.
Централната банка представи решението си за лихвените проценти по обяд, като деветчленният комитет по паричната политика (MPC) гласува единодушно за запазване на лихвения процент при 0.75%. Това отговори на средните очаквания на анализаторите.
В изявлението си банката заяви, че икономическият растеж в Обединеното кралство "леко отслабва през първата половина на годината" и "рисковете за растежа са нараснали".
Комитетът намали прогнозата си за ръста на Обединеното кралство през второто тримесечие на 2019 г., заявявайки, че в момента очаква той да е плосък през периода. Миналия месец прогнозата бе за ръст от 0.2% през второто тримесечие.
„В световен мащаб напрежението в търговията се е засилило”, казаха от банката. „Във вътрешен план възприеманата вероятност за Brexit, без сделка, се е повишила. Търговските спорове допринесоха за нестабилността на световните цени на акциите и спредовете на корпоративните облигации, както и на спада в цените на промишлените метали. Прогнозните лихвени проценти в големите икономики са спаднали значително", казват още от централната финансова институция.
Паундът падна спрямо долара и еврото веднага след решението на Банката, макар и не значително.
Паундът се понижи с около 0.1% спрямо еврото до 1.123 евро за десет минути след решението, като се търгуваше на 1.125 евро точно преди обявяването. Стерлингът се повиши с 0.4% спрямо долара до 1.269 долара, но по-рано сутринта се търгуваше при нива от 1.272.
Спадът дойде, след като инвеститорите прецениха, че актуализацията в четвъртък означава, че бъдещото увеличение на лихвата от страна на Bank of England изглежда по-малко вероятно.
Английската централна банка и губернаторът Марк Карни последователно заявиха, че планират постепенно да повишат лихвения процент на Великобритания.
Въпреки това анализаторите и икономистите твърдят, че невъзможността за разрешаване на проблема с Brexit означава, че е малко вероятно банката да направи големи промени на лихвите през тази година и особено по направление на повишението им.
"Въпреки растящия брой сигнали, идващи от Комитета по паричната политика, в действителност пространството за маневриране на Банката е ограничено, докато не се изчисти неопределеността на Brexit," според Теж Парикх, главен икономист в Institute of Directors. "Икономическите перспективи ще продължат да зависят в значителна степен от характера и времето на оттегляне от ЕС."
Инвеститорите вярват, че централната банка на Англия е по-вероятно да намали лихвените проценти, отколкото да ги повиши, според пазарни данни преди обявяването в четвъртък.
Данните за работните места и заплатите се задържат добре досега през 2019 г., но ръстът на БВП е бавен и последните данни за производството показват, че той може да се задържи така.
Решението на Банката на Англия да запази стабилните си проценти дойде като други големи централни банки тази седмица, сигнализираха намеренията за отслабване на паричната политика.
Ръководителят на Европейската централна банка Марио Драги заяви по-рано тази седмица, че в еврозоната може да има нужда от повече стимули, ако условията не се подобрят.
Федералният резерв на САЩ запази основния си лихвен процент непроменен на 2,5% в сряда, но сигнализира, че бъдещото намаляване на лихвените проценти изглежда все по-вероятно.
Ръководителят на МВФ Кристин Лагард предупреди през януари, че "световната икономика се разраства по-бавно от очакваното и рисковете се повишават". Условията не се подобриха значително оттогава, а ключовите въпроси като американско-китайската търговска война и Brexit все още не са решени.
Още по темата:
Паундът до пет и половина месечно дъно
Доларът е стабилен в очакване на срещата на Фед