Фондовите пазари изглеждат много трудни и непредсказуеми през следващите дни - до голяма степен благодарение на нарастващото напрежение между САЩ и Иран очакваната среща на страните от Г-20, която се очаква да срещне щатския и китайски президент.
Към това обаче, могат да се добавят и тревогите на известния икономист Гари Шилинг, известен с предсказването на жилищния балон от 2008-ма година. Шилинг говори за още една опасност - от голяма и лоша рецесия, в интервю за медийната група Real Vision.
„Мисля, че вероятно вече сме в рецесия, но мисля, че това ще е бързо преминаване, което означава, че БВП може да намалее с между 1.5 и 2%, а не както сме виждали при много сериозни рецесии - с между 3.5 и 4%", коментира Шилинг.
Шилинг също прогнозира глобално пренасищане на акциите, което да доведе до спад в цените им по подобие на случилото се в САЩ между 1973 и 1975-та година.
Експертът смята, че някои от най-големите потенциални движещи сили за икономически натиск ще са тежкото корпоративно кредитиране, силния долар, който притиска развиващите се пазари, и търговските войни. Това обаче са доста по-малки проблеми в сравнение със случвалото се в миналото.
При развиване на сценария за "мека рецесия", то потенциалният спад за широкия S&P 500 би бил средния спад зда последните три рецесии - 22% от върха, смята още Шилинг. Този сценарий, според него, би отвел широкия индекс балко под дъното му от "Бъдни вечер" - при нива от 2 416.62 пункта.
Шилинг прогнозира още, че лихвите по 10-годишните щатски държавни облигации ще се понижи до 1%, ако този тип рецесия се потвърди, в среда на по-ниска инфлацията.
Доходността на 30-годишните щатски облигации се очаква да падне до 2%. "Всъщност, ако това се случи с 30-годишните държавни облигации, ще направите около 20% върху парите си", каза той.
Експертът говори за 30-годишните съкровищни облигации с нулев купон. Инвеститорите могат да купуват тези видове облигации с отстъпка, но да ги осребрят по номинална стойност в бъдеще. Този род облигации работят добре в среда с ниски лихвени проценти, но са по-малко добри при ръст на инфлацията, което ги прави рискови.
И докато щатските индекси са близо до рекордните си стойности, някои пазарни наблюдатели отбелязват слабостта на индекса Russell, следящ представянето на по-малките компании, което може да е първия по-сериозен тревожен симптом за акциите.
Слабостта за по-малките предприятия и тези на транспортните фирми, които се разглеждат като показатели за икономиката, могат да създадат проблеми.
Ето как изглежда представянето на индекса Russell и на транспортните компании, спрямо това на широкия щатски индекс S&P 500:
По отношение на динните, които ще излизат тази седмица, инвеститорите ще следят индексът за цените на жилищата Case-Shiller и индексът на потребителското доверие, както и продажбите на нови жилища. Председателят на Фед Джером Пауъл ще говори за икономиката и паричната политика по-късно вечерта.
Посланикът на Иран в САЩ предупреди за "много опасна" ситуация в Персийския залив, казвайки, че страната му няма да бъде тормозена от заплахи, след като Тръмп наложи санкции срещу Върховния лидер на страната.
Още по темата:
Защо следващата криза ще е съвсем различна и светът няма да е готов за нея
Финансовите директори очакват рецесия през 2020-та година
Защо следващата криза няма да е толкова лоша, колкото предходната?