Най-вероятно сте чували експертите да казват - "търговията на пазарите в момента е много трудна". Е, в момента техническите анализатори биха казали, че търговията на международните пазари е много лесна...
Поглеждам към широкия индекс S&P 500, който е при рекордни стойности от 2 975 пункта и нещата изглеждат така - инвеститорите да закриват дългите си позиции и да затварят, ако индексът се върне отново и трайно под 2 950 пункта (по-точно под 2 945 пункта)!
Подобна слабост, би могла да е последвана от изключително силно понижение в последствие, като първоначална цел ще е нивото от 2 725 пункта, обозначено със зелена линия на графиката.
Докато не видим подобен пробив обаче, "непредначертаната територия", в която плува широкия щатски индекс, може да го отведе навсякъде - а защо не и при нива от над 3 000 пункта, или дори 3 100 пункта?
За късите продавачи обаче, това няма значение и индексът би им станал интересен, едва когато видим връщане под наскорошния рекорд, ограничавал дълго време поскъпването. Нещо повече, ако това връщане стане относително бързо (във времето), то продавачите ще могат да говорят за "фалшив пробив" и дори за "капан за бикове" (ситуация при която цената на един актив се повишава над връх, за да заблуди биковете, само за да се види срив в цената му впоследствие).
Предвид на предстоящите данни за заетостта, този петък, както и наближаването на "страшния за инвеститорите" август, то последните определено има от какво да се опасяват. Бързото възстановяване от началото на годината и достигнатите нови рекордни нива на индекса, могат да означават по-нататъшно лакатушене, а защо не и нови сривове в бъдеще. Още по-зле могат да станат нещата, в случай че резултатите на щатските компании не отговорят на завишените очаквания, или пък прогнозите за следващите тримесечия, се окажат под консенсусните очаквания.
Казано по друг начин, пазарите има много на какво да се "подхлъзнат" и много малко неща, които могат да доведат до трайното им по-нататъшно повишение. Не бива да се омаловажава факта, че от началото на годината индексът е поскъпнал с цели 16%, което е 1.5-пъти повече от средния годишен ръст на индексът за един по-продължителен период от време.
Инвеститорите, които обмислят да скъсяват индекса в момента и при рекордните му стойности е добре да знаят, че ако не изчакат първите моменти на слабост, всъщност се опитват да "хванат скачащ нож".
А ако изчакат, определено ще имат своята възможност. Първо - потенциални по-добри от очакванията данни за заетостта в САЩ в петък, могат да намалят очакванията за две понижения на лихвите от страна на Фед. По-лоши данни пък, могат да върнат фокуса на инвеститорите към влошаващата се икономическа среда и да им припомни, че очакваното понижение на лихвите от страна на резерва, всъщност не е нещо, което трябва да радва пазара.
Още по темата:
Пет дивидентни компании с по-добра доходност от тази на S&P 500
Какво да очакваме от S&P 500 през следващите 20 години?
Експерт: Пазарът просто искаше да се повиши