Търговското споразумение, постигнато на срещата на страните от Г-20 миналия уикенд, едва ли ще намали нарастващите рискове от рецесия, според Майк Уилсън, главен инвестиционен стратег в щатската инвестиционна банка Morgan Stanley.
Уилсън смята, че в крайна сметка индексът на сините чипове S&P 500 ще регистрира корекция от 10% през третото тримесечие.
Главният анализатор на американския капитал на компанията твърди, че споразумението за пауза на допълнителни тарифи не е джакпот за инвеститорите на фондовите пазари. А в неотдавнашна бележка към клиентите той използва един от любимите стилове за инвестиране, за да илюстрира защо смята, че трейдърите са на път да загубят, дори и да има дългосрочна търговска сделка.
Според Уилсън, стратегията да се купуват акциите на най-добре представящите се компапнии и да се продават тези на изоставащите (стратегия на инерцията), е работила добре от миналото лято до пролетта на тази година. Но през април се наблюдава обръщане, заради перспективите за забавяне на глобалния икономически растеж, които карат Фед и останалите централни банки по света, да започнат да обмислят действия на намаляване на лихвите.
Това развитие накара инвеститорите да се отдръпнат от т.нар. стратегия на инерция целяща по-висока възвръщаемост.
Хипотезата на стратега още преди няколко месеца бе, че ако се проявят признаци на опасност, инвеститорите ще се колебаят да продължат да следват инерционната стратагия и вместо това, ще започнат да се насочват към качествените акции.
Дори и при ускоряване на растежа, според анализатора, инвеститорите ще се позиционират, за да се възползват от бъдещи печалби чрез закупуване на подценени циклични акции.
Докато излага своята хипотеза, Уилсън отбелязва, че инвеститорите започват да купуват изоставащи инерционни компании по-агресивно, отколкото компании фаворити, включително и отбранителни компании.
Според експерта, подобна стратегия, би трябвало да се приеме като "късогледство". А дали ще има по-сериозно забавяне на щатската икономика, или не, тепърва предстои да видим, смята още той.
"Дали ще видим пълна рецесия в САЩ, остава несигурно, но последните изнасяни данни предполагат, че рисковете се увеличават", казва той. "Въпреки това изглежда, че има нарастващо убеждение, че комбинацията от намаления на лихвите от Федералния резерв на САЩ и търговската сделка може да обърне тези негативни тенденции. Ние не сме съгласни с това."
В края на краищата Уилсън очаква S&P 500 да понесе корекция от 10% през третото тримесечие и препоръчва продажба при ръста от търговското примирие.
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Всъщност S&P 500 се е представял по-зле от пазара