Теодор Минчев
Ако световната икономика отслабва, защо глобалните пазари се представят толкова силно? Сигурно това е въпросът, който тормози всички инвеститори на фондовите пазари.
Забавянето на икономиката кара инвеститорите да поглеждат все по-често към златото и държавните облигации. Благородният метал е близо до най-високите си за последните шест години нива, а държавните облигации се търгуват при най-ниски лихви от поне три години, в търсене на сигурност.
И въпреки това, вчера водещите щатски индекси регистрираха нови исторически рекорди, а индексът STOXX 50, следящ представянето на най-големите европейски пазари, най-после влезе в бичи пазар, повишавайки се с 20% над дъното си от декември на миналата година.
Световният индекс MSCI World Index, който проследява представянето на всички пазари, е добавил 16.7% от началото на годината, докато широкия щатски индекс е нараснал с 19.5%.
Едно от обясненията за ръста на индексите, като широкия щатски индекс S&P 500 (представляващ около половината от световната пазарна капитализация) е, че повишението му се подхранва само от "шепа компании". А този малък брой компании се представя добре, въпреки търговското напрежение между САЩ и Китай.
В неотдавнашно проучване, направено от Андрю Лапторн, ръководител на звеното за количествени изследвания в Société Générale, се сочи, че в рамките на близо 1700 съставни части на MSCI World Index - групата на най-големите компании, с пазарна капитализация над 100 милиарда долара, напредва сериозно, а тези с капитализация до 5 милиарда долара, все още се опитва да върне загубите си от миналата година.
"По-забележителните числа са, че 100-милиардните компании са едва 77, но държат 27% от световната пазарна капитализация", докато има повече от 11 000 компании с пазарна стойност под 1 милиард долара. Средната компания от групата на малките компании е загубила 10% от стойността си, през тази година", коментира Лаптрон.
„И това е проблемът - нарастващият ни фокус върху няколко индекса с голяма капитализация, представляващи само част от световните компании, дава на инвеститорите лъжливо впечатление", пише Лапторн.
Това явление, при което големите компании превъзхождат малките, присъства в САЩ, макар и не в същата степен като в световен мащаб. Стивън ДеСантикс, стратег от Jeffries, пише в сряда, че малките американски компании са изостанали в представянето си зад по-големите с 13%, в среда на нарастващи разходи и по-бавен икономически растеж.
Независимо от това, американските акции с малък капитал все още допринасят в голяма степен за положителни резултати, като 418 от 600-те компании в S&P Small Cap 600 са регистрирали добри резултати през тази година, според статистиката на FactSet.
Още по темата:
Щатските индекси с нови рекорди
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?