Характеризирането на фондовия пазар, като "балон" е тревожно за инвеститорите, защото балоните се появяват и после се "пукат". Но това е посоката, в която се отправяме, смятат експерти от Barclays.
„Смятаме, че сценарият за "мини балон" сега е най-вероятния“, заяви в сряда британският стратег на Barclays в САЩ Маниш Дешпанде.
Оценката на Дешпанде се основава на очакването, че Федералният резерв ще облекчи паричната политика, тъй като „слабостта в световното производство продължава да нараства", а инфлацията остава под натиск.
„Облекчението на ФЕД през минали периоди е водело до значителен ръст на акциите, ориентирани към стойност", заяви още финансовият специалист.
Ралито, базирано на стойност, е друг начин да се каже, че цените на акциите се покачват без едновременното увеличаване на приходите и печалбите.
Според Goldman Sachs, 92% от ръста на широкия индекс S&P 500 тази година се дължи на подобно повишение.
„Инвеститорите се чувстват комфортно да излагат на риск повече от парите си, докато се носят на ръба на това, което бе дългогодишна изгода от търговия с ликвидност", пише Мохамед Ел Ериан от Allianz. Той също така приписва на централните банки това, което нарича "отделяне на ръста в цените на активите от по-бавните корпоративни и икономически основи".
Ако сценарият мини балон стане реалност, според Дешпанде ще видим повишение на широкия щатски индекс S&P до 3 260 до края на годината.
Макар, че това е неговият основен сценарий, той определя 65% вероятност да се случи "пукане на мини балона", така че официалната цел за индекса S&P на Дешпанде е 3 000 пункта, при малко по-разтегнато съотношение цена-печалба от около 18.
Още по темата:
Щатската икономика навлезе в рекордната си 11-та година на експанзия
Ако световната икономика отслабва защо щатските индекси са при рекорди?