Докладът за работните места през юни идва в труден за икономиката на САЩ момент и може да е сигналът, който Фед очаква, за да прибегне до намаляване на лихвените проценти в края на този месец, смятат пазарни наблюдатели.
Икономистите очакват 165 000 работни места да бъдат добавени през юни, но те също виждат забавяне на тенденцията в създаването на работни места, което се дължи отчасти на факта, че САЩ изчерпва работната си сила и отчасти, защото икономиката усеща въздействието на търговските войни.
Докладът на ADP за частния сектор вече даде негативен сигнал, след като само 102 000 работни места бяха разкрити в частния сектор през юни. В същото време резултатът намали прогнозите и за правителствения отчет, който ще бъде изнесен днес.
Десет години след възстановяването, способността на икономиката да създава нови работни места може да бъде поставена на изпитание, след като САЩ губят работници, а също и защото търговската война започва да тревожи работодателите.
Икономистите очакват да бъдат добавени 165 000 работни места през юни, след като през май бяха добавени едва 75 000 нови работни места, според Dow Jones. Но слабият доклад на ADP намали и официалните прогнози.
Докладът за работните места се разглежда също, като основен мотив, който ще накара Фед да прибегне към намаление на лихвите. През юни резервът запази нивото на лихвите без промяна, но официални представители на резерва, включително и Джером Пауъл намекнаха за потенциално намаление на някое от следващите заседания.
Иначе, инвеститорите са заложили почти на 100%, че ще видим понижение на лихвите на заседанието на Фед през юли.
В доклада за пазара на труда през юни се очаква нивото на безработица да се запази стабилно на 3.6%, докато средната почасова заплата се очаква да нарасне с 0.3%, или с 3.2% през годината, спрямо 3.1% през май.
„Известно е, че при много ниска безработица, ще ни свършат работниците. Печалбите ще се забавят в някакъв момент. Не знам, не вярвам особено на данните на ADP. Не знам, дали дните, в които виждахме по 200 000 нови работни места са приключили", според Крис Рупке, главен икономист в MUFG Union Bank.
ADP не се възприема, като силен показател за доклада на правителството за заетостта, но през май неговият първоначален доклад от само 27 000, по-късно преразгледан до 40 000 работни места, изпрати силно послание за забавяне на наемането, което се материализира.
От друга страна, някои показатели за заетостта остават силни. Седмичните данни за безработицата, които се разглеждат като най-актуалните данни за пазара на труда, спаднаха с 8000 до 221 000 в края на юни, което сигнализира за достатъчно стабилна картина на работните места.
Данните на ADP съдържат и някои обезпокоителни подробности, като например спадът с 37 000 работни места в компании с 1 до 19 служители. „Това, което наистина е озадачаващо, е забавянето на наемането на малкия бизнес. Това наистина е двигателят за растежа на работните места в икономиката. Виждаме, че забавянето е от значение", каза Том Симонс, икономист от паричния пазар в Jefferies.
Досега не е ясно до каква степен работодателите се отказват от наемането на нови работници, защото се страхуват от забавяне на икономиката и несигурност относно търговията, или тарифите. Но други данни, които показват по-бавна производствена активност и по-слаби инвестиционни разходи, са проблем.
„Разбира се, би било проблем, ако работните места са слаби за втори пореден месец. За Федералния резерв, откъдето със сигурност са разтревожени, това може да означава намаляване на лихвения процент на 31 юли. Всяка слабост в данните за втори месец, ще бъде виртуална зелена светлина за Фед", коментира Рупке. „Това няма да бъде шокиращо за пазара... Но дали икономиката наистина е готова да влезе в цикъл на понижение тук? Просто не се чувства така. Потребителските разходи все още са високи.“
Сериозен фактор за политиката на Фед и бъдещите решения на резерва могат да са данните за ръста на заплатите. По-силно повишение, може да завиши опасенията за инфлацията и да намали очакванията за две понижения на лихвите от страна на Фед.
"Очакванията за забавяне на заетостта са ясни. Истинският проблем за Фед ще е какъв е ръстът на заплатите, който не е обещаващ в последно време”, каза Даян Суонк, главен икономист в Grant Thornton. „Видяхме 3.1%, след като достигнахме връх от 3.4%."
Главният икономист на Moody's Analytics Марк Занди каза, че очаква 135 000 работни места да бъдат добавени през юни и че докладът ще покаже както липсата на работници, така и влиянието на търговските войни и тарифи върху икономиката.
Занди каза, че докладът на ADP отразява само наемането на частния сектор и той очаква рязко покачване на заетите държавни служители през юни.
„Мисля, че търговската война причинява реални щети. Така или иначе щяхме да видим известно забавяне, защото нямаше да можем да запълним тези отворени позиции. Но наблюдаваме нещо повече... Преминахме от ръст на работните места с 225 000 през миналата годдина до очаквания за 165 000, а последните данни показват, че бихме могли да видим и цифри в диапазона между 125 000 и 150 000", коментира Занди.
„Ние наблюдаваме различните доклади за информация как пазарът на труда отговаря на последните новини за търговската политика и други икономически данни. Макар че имаше случаи на тревожни показания, като цяло изглежда, че тенденцията в растежа на работните места се охлажда, но не по особено тежък начин. Очакваме 140 000 нови работни места през юни", каза икономистът Даниел Силвър.
Още по темата:
Следващия доклад за заетостта - сега, или никога за акциите
Инвеститорите да се приготвят за волатилност през юли и август
Всичко за скрития щатски мечи пазар на една графика