Маниаците на биткойните едва ли ще се съгласят, но повечето експерти смятат, че новото поскъпване в цената на биткойна е балон. И въпросът за тях не е дали, а кога този балон ще се спука. Точно, както се случи през 2017-та година. А следствие на този въпрос е какво би последвало от такъв срив?
Как катастрофа в цената на биткойн би повлияла на цялата икономика?Наскоро Комисията за надзор на финансовата стабилност излезе с доклад, в който се посочват предизвикателствата пред финансовата стабилност, а цифровите валути заслужават минимално внимание. Според агенцията виртуалните валути имат „много ограничен” ефект върху финансовата стабилност. Това е така вероятно, защото сегашната екосистема на биткойн е сравнително малка.
Вижте още: Създава ли се нов балон при биткойна?
Ипотечните кредити с високорискови ипотеки са последният сериозен финансов инструмент, който доведе до дестабилизиране на икономиката на САЩ, а впоследствие и на целия свят. Тази криза настъпи поради сливането на сложна система от фактори. Факторите от основната икономика бяха активни участници в процеса.
Как се случи? Рисковите кредитори в Съединените щати извадиха неизправни кредити. Големите мултинационални банки преопаковаха тези заеми в деривативни инструменти и ги продадоха на инвеститори, които разпространиха тези продажби чрез различни части на икономиката. Обезпечените дългови задължения допълнително разпространиха ефекта на лоста по целия свят.
В разгара на кризата например Citigroup Inc. (C) създаде приблизително 19.7 милиарда щатски долара в ипотечни кредити с високорискови ипотеки. Bear Stearns, инвестиционна банка, която се срина след кризата, имаше „обширно портфолио“ от деривативни инструменти, свързани с ипотечните кредити.
За разлика от това биткоинът все още не е преодолял статута си на ренегат в рамките на екосистемата за финансови услуги. Увеличението на цените му се случва в рамките на нерегулираните борси, които все още предстои да бъдат разгледани от регулаторните агенции. Въз основа на последните доклади, основните участници в този обмен са индивидуални инвеститори и ботове.
Големите банки и инвестиционните дружества оставаха далеч от лудостта на биткойна и тяхното излагане на пазарите на криптовалути, ако има такова, е ограничено. Макар да е вярно, че акциите свързани с биткоина, са се повишили, броят им е нисък.
Мярка за предпазливостта на финансовата индустрия е относително потиснатият отговор на фючърсните сделки на CBOE, въпреки че цената на биткойн е скочила с повече от 300% само през тази година, коментират от изданието Investopedia. Дори и като клирингов агент за търговия с биткойн фючърси на CBOE, Goldman Sachs се нуждае от 100% марж за биткойн сделки.
Вместо кризата с високорисковите ипотеки, потенциал срив в цената на биткойна и последствията от това, могат много да наподобяват случилото се с балона на лалетата в Амстердам през 17-ти век. на биткойн балона може да бъде подобна на тази на "малината на лалетата", която се е случила в Амстердам в началото на 17 век. Цените на лалетата, внесени от Турция, се покачиха по време на този балон, тъй като в него участваха „обущари, дърводелци, зидари и дървосекачи“.
Но сривът на цените на лалетата имаше ограничен ефект върху цялостната холандска икономика, защото сериозните финансисти останаха далеч. Според нидерландския историк Николаас Постхумус, само случайни търговци са участвали в наддаването на цени за лалета и печалбите. В крайна сметка именно тези хора бяха засегнати, когато цените се сринаха. По същия начин, срив в цените на биткойните ще предизвика продажба и ще засегне относително малък брой хора.
Какво ще се случи с екосистемата на криптовалута?
Онлайн изданието Axios излезе с приблизителна оценка от 250 милиарда долара като паричен ефект от срива на Bitcoin. Но тази оценка издава неправилно разбиране за полезността и пазарите на криптовалютите. Вече има значителни инвестиции в блокчейн, технологията, която е в основата на биткойн. Освен това ценовите движения на биткойните предполагат, че тя се превръща в запас от ценности. Криптовалютите също са полезни като средство за обмен на стойност в рамките на затворени екосистеми.
Въпреки това, ще мине известно време, преди ползата им да бъде реализирана в основните приложения. Сегашното покачване на цените на повечето криптовалути е най-вече резултат от ефекта на доминото от рязкото нарастване на биткойна.
Вероятно цената на биткойн ще доведе до корекция на цените им. Също така е сигурно, че по-голямата част от криптовалутите, които населяват текущите списъци, ще изчезнат. Само цифровите валути, които са определили бизнес модели и ясна полезност в обществото, ще преживеят катастрофа.
Още по темата:
Създава ли се нов криптобалон при биткойна?
Биткойнът поскъпна до 13 000 долара