Международната енергийна агенция (МЕА) заяви, че "основното послание" на първите шест месеца на 2019 г. бе, че предлагането е надвишило търсенето с 0.9 милиона барела на ден.
"Този излишък добавя към огромните запаси, наблюдавани през втората половина на 2018 г., когато производството на петрол нарасна точно когато растежът на търсенето започна да се колебае", съобщи базираната в Париж агенция.
"Ясно е, че за момента пазарната свитост не е проблем и всяко ребалансиране изглежда се е преместило за в бъдещ момент."
Международната агенция обаче, очаква връщане на свръхпредлагането на петрол на пазара през следващата година, въпреки усилията на ОПЕК и Русия да ограничат това пренасищане.
ОПЕК и нейните съюзници, водени от Русия, са запазили 1.2 милиона барела на ден извън пазара от началото на годината.
Енергийният съюз, наричан понякога ОПЕК+, миналата седмица поднови пакта до март 2020 г., за да се избегне натрупването на запаси, които могат да повлияят на цените на петрола на международните пазари.
"Широко очакваното решение на министрите от ОПЕК+ да разширят споразумението си за производство до март 2020 г. дава насоки, но това не променя фундаменталните перспективи на свръхпредлагане на пазара", се посочва в доклада на МАЕ.
Фючърсите на брента се търгуваха при нива от 67 долара за барел рано тази сутрин, нагоре с около 0.7%, докато щатският суров петрол се разменяше с 0.6% на плюс - при 60.59 долара за барел.
Опасенията, че световното търсене се забавя, доведоха до спад на брента с 10% през юни, въпреки подкрепящите го геополитически фактори.
ОПЕК срещу САЩ
Енергийната агенция съобщи в петък, че очаква през следващата година 2.1 млн. барела дневно разширяване на доставките на петрол, които не са от ОПЕК, което до голяма степен се дължи на растящото производство в САЩ. Това би било леко повишение на ръста, спрямо 2-та милиона барела на ден през 2019-та година.
МАЕ съобщи, че очакваното намаление на търсенето на суровия петрол от ОПЕК през първите три месеца на 2020 г. може да доведе до спад на производството до 28 милиона барела на ден - най-ниското му ниво от третото тримесечие на 2003-та година.
В отделен месечен доклад, публикуван от ОПЕК в четвъртък, 14-членната група заяви, че очаква също световното търсене на суровината да падне следващата година, след като конкурентите увеличат производството си.
Предоставяйки първите си прогнози за 2020 г. в месечен доклад, ОПЕК заяви, че светът ще се нуждае от 29.27 млн. барела суров петрол от нейните членове през 2020-та година, което е с 1.34 милиона барела по-малко в сравнение с прогнозите за 2019-та година.
Очакван спад в търсенето на суровините на ОПЕК подчертава устойчивия тласък на политиката на намаляване на доставките за американските шийсов петрол и други конкуренти. Той потенциално засилва решението на президента Доналд Тръмп да наложи санкции на страните-членки на ОПЕК Иран и Венецуела.
САЩ изпревариха Саудитска Арабия и Русия и се превърнаха в най-големия производител в света тази година.
По-рано този месец ръководителят на изследванията на EMEA за нефт и газ в J.P. Morgan предупреди Саудитска Арабия и ОПЕК да предприемат действия за възстановяване на част от пазарния си дял от САЩ.
Очаква се глобалното нарастване на търсенето да е много слабо - в размер на 310 000 барела на ден, през първото и 800 000 барела през второто тримесечие, за да достигне 1.8 милиона барела дневно през цялата втора половина на годината.
Още по темата:
Петролът с 6-седмичен връх след бурята в Мексиканския залив
По-голям от очакванията спад на запасите в САЩ