Кралят на хеджфоновете - Рей Далио вижда сценария за това „златото да заблести отново“, като много вероятен. А причината за това – централните банки, които ще стават все по-агресивни в политиките за обезценяване на валутите си.
Далио, основател на най-големия хедж фонд в света, написа в публикация в LinkedIn, че инвеститорите са били „избутани към инвестиции в акции и други капиталови активи. В резултат на това твърде много хора държат тези видове ценни книжа и вероятно ще се сблъскат с намаляваща възвръщаемост в бъдеще.
„Мисля, че е малко вероятно тези инвестиции да са добри и да носят добра възвръщаемост в бъдеще. Това, което могат да направят инвеститорите, а де се насочат към класове активи, които се представят добре, когато стойността на парите се понижава, а вътрешните и международните конфликти са значителни. Тест в активи, като златото“, коментира още Рей Далио.
„Освен това, по причини, които ще обясня в близко бъдеще, повечето инвеститори са недоинвестирани в такива активи, което означава, че ако просто искат да имат по-добре балансиран портфейл, за да намалят риска, те ще трябва да имат повече от този вид актив. Поради тази причина считам, че би било удачно, както за намаляване на риска, така и за повишаване на възвръщаемостта, да се обмисли добавяне на злато в портфейла на всеки инвеститор. Скоро ще дам обяснение защо вярвам, че златото е ефективен диверсификатор на портфейла. "
Призивът на Далио идва две седмици преди Федералният резерв да прибегне към може би първото намаление на лихвите от финансовата криза насам. Този ход, след тригодишен цикъл на повишение на лихвите, е типичен за моменти на криза за икономиката.
Новите тенденции са част от това, което Далио нарича „промяна на парадигмата“, която идва след последната криза и в най-дългото рали за пазарите в тяхната история.
Инвеститорите, казва Далио, ще трябва да променят начина си на мислене за това, което ще работи след най-дългата бичи пазар в историята на Уолстрийт.
Далио обаче, препоръчва на инвеститорите да са внимателни, за да не преекспонират позицията си в злато.
„Бъдете внимателни, за да не се окажете с прекомерно големи залози за поскъпване на златото. В смените на парадигмата повечето хора се хващат на очакванията за свръхпредставяне на един актив и правят често срещаната грешка – за свръхекспозиция към актива, като наистина се нараняват“, пише той.
"От друга страна, ако сте достатъчно проницателни, за да разберете тези промени, можете да ги управлявате добре или поне да се предпазите от тях."
След кризата Фед и много от световните централни банки по света поддържат ниски лихвени проценти и използват политики като - количествени облекчения, или закупуване на облигации и други финансови активи, за да повишат поемането на риск, което от своя страна е помогнало на притежателите на финансови активи.
През това време размерът на корпоративния и държавния дълг се е увеличил, което поставя централните банки в положението да поддържат ниски лихвени проценти. Федералният резерв предприе програма, в която се опита да нормализира политиката, но сега се очаква да се върне обратно в режим на облекчаване, тъй като съкращава лихвените проценти и преустановява намаляването на облигациите в баланса.
„За мен изглежда очевидно, че централните банки трябва да помагат на длъжниците по отношение на кредиторите. В същото време ми се струва, че силите на облекчаване на тази парадигма (т.е. съкращения на лихвените проценти и количествено облекчаване) ще имат намаляващи ефекти”, пише Далио.
„Поради тези причини, аз вярвам, че монетизацията на обезценяването на дълга и валутата в крайна сметка ще се повиши, което ще намали стойността на парите и реалната възвращаемост за кредиторите и ще провери доколко кредиторите ще позволят на централните банки да предоставят отрицателна реална възвращаемост, преди да преминат в други активи".
Далио добави, че не е сигурен за времето на смяна, но смята, че "това време“ се приближава и ще има голям ефект върху това как ще изглежда следващата парадигма."
Още по темата:
Тази инвестиционна стратегия може да ви донесе успех
Далио: Аз бих бил по-предпазлив на пазарите