Германският финансов стартъп N26, набра допълнителни 170 милиона долара, с което пазарната му оценка възлезе на 3.5 милиарда долара.
N26, онлайн банка, подкрепена от инвеститорът милиардер Питър Тийл, ще използва паричните средства за увеличаване на бизнеса си и експанзия в световен мащаб и развитие на своята платформа.
Валентин Щалф, основател и главен изпълнителен директор на N26, съобщи в четвъртък, че е събрала сумата от 170 милиона долара допълнително финансиране, оценявайки шестгодишния финтех стартъп на сумата от 3.5 милиарда долара.
Базирана в Берлин, N26 направи истински бум в Европа със своята базирана на приложения разплащателна сметка и дебитна карта. Компанията не оперира с никакви физически клонове, но успя да привлече над 3.5 милиона клиенти в 24 страни на континента.
Последната вливане на капитал е в допълнение към набирането на средства на компанията от 300 милиона долара през януари, когато оценката й бе в размер на 2.7 милиарда долара.
N26 заяви, че съществуващите инвеститори, включително фондът на Питър Тийл, китайския технологичен гигант Tencent и сингапурският държавен фонд GIC, са подкрепили последния кръг на финансиране.
„Мисля, че инвеститорите по света виждат разочарованието на клиентите от банкирането на дребно“, заяви в интервю за CNBC главен изпълнителен директор на N26 Валентин Щалф. "В същото време те виждат, че това е огромен пазар."
Щалф добави, че оценката на компанията е „достойна и дори ниска“ за компания от този вид. "Мисля, че компанията има възможност да бъде много по-скъпа в бъдеще", каза Щалф. За сравнение, британският конкурент Monzo наскоро бе оценен от инвеститорите на стойност 2.5 млрд. долара в последния си кръг от финансиране.
Свежите пари ще помогнат на N26 да наема и да подхрани стратегията си за глобална експанзия. В момента компанията има 1 300 служители в световен мащаб. Наскоро стартирала бизнеса си в САЩ, германската компания се очаква да заработи и в Бразилия през следващата година.
Щалф описа Бразилия като „един от най-привлекателните“ и „най-объркващите“ пазари на дребно. Той ще намери пряк конкурент там в латиноамериканския мобилен кредитор Nubank.
Инвестицията също ще финансира разработването на продуктите на N26, тъй като компанията иска да преработи приложението си и да внесе нови функции, за да стимулира ангажираността и да спечели повече клиенти от утвърдените банки.
Една от характеристиките в процес на разработка е инструмент, наречен "споделени пространства", който ще позволи на потребителите да създават под-сметки, които могат да се споделят с приятели.
Мислете за това като за „споделяне на сметка с приятели като група „WhatsApp“ - каза Щалф, давайки им възможност да ги разделят, или да организират общи ваканции. N26 ще представи и график за историята на разходите, ще добави възможност за свързване на няколко карти към приложението и ще използва изкуствен интелект, за да подчертае нередовни и потенциално измамни транзакции, каза шефът на компанията.
Според CB Insights, рискови капиталисти са насочили около 1.7 млрд. долара във финтех индустрията, само през първото тримесечие на тази година.
Но докато така наречените небанкови финтех компании, като N26 привличат милиони клиенти и правят много инвестиции, те се борят да превърнат изключително сериозния си растеж в печеливш бизнес. Въпреки, че все още е непечиливша компания, N26 твърди, че вижда подобряващи се маржове за всеки клиент.
"Повечето банки не са печеливши още, защото бързо се разрастват и са нови компании", заяви пред CNBC Андрю Маккормак, партньор на Valar Ventures.
Още по темата:
Как да увеличите спестяванията си през 2019-та година?
МВФ - приключиха добрите времена за развитите икономики