Теодор Минчев
Когато става въпрос за търговия на фондовите пазари, почти всеки има различно мнение и ще ви даде различен съвет. И докато част от тези съвети, могат да са много полезни, то определено те са подходящи за един тип инвеститори и не особено подходящи за други.
Що е то опции и как да търгувате с тях?
Търговията с опции е много специфична. Тя изисква две основни неща. Първо да сте прави, че определен актив ще се движи силно в една посока (разбира се да познаете тази посока) и второ, очакваното силно движение да се случи в рамките на определения от опциите срок.
Всъщност да започнем малко по отдалеч. Какво представляват опциите?
Това са деривати, които ви дават правото (но не и задължението), да купите или продадете определен актив на предварително определена цена до определена дата. Разбира се, за това право си плащате, чрез заложената в цената на опцията премия, разликата между настоящата цена на актива и цената, на която можете да си изпълните правото.
При опциите има четири важни елемента – вид, падеж, премия и цена на упражняване.
Опциите се делят на два типа – кол и пут опции. С покупката на първите, се залага за повишение в цената на актива, върху които са базирани, а с вторите – за понижение. Обикновено една опция е базирана върху покупката, или продажбата на 100 акции от компанията.
Вторият елемент на опцията е премия. Или това е цената, която инвеститора плащат за правото да си купят актива на определена цена в бъдеще. Цената се плаща, заради удобството инвеститорите да могат да загубят само толкова, колкото струва опцията. Премията се определя като разликата между цената на упражняване на опция и моментната цена, при която се търгува актива.
Обикновено, колкото по-дългосрочни са опциите, толкова по-висока е заложената в тях премия на търговия.
Цената на упражняване, е заложената цена, на която инвеститорите ще могат да упражнят опцията си, в деня на падежа. В зависимост от цената на упражняване, опциите се делят на „опции в пари“ и опции „извън пари“. В пари, са тези опции, чиято цена на упражняване е по-ниска от моментната цена на актива, когато става въпрос за кол опции и цената на упражняване е по-висока от моментната цена на актива, при пут опциите.
Третият елемент на опцията е падеж. Това е датата, на която опцията изтича. На тази дата, тя или трябва да бъде упражнена, или бива заличена. В случай, че инвеститорите не упражнят опцията си, то по тяхната сметка обикновено бива преведена разликата между моментната цена и цената на упражняване, към последния момент на изтичане на опцията, ако разликата е положителна при кол опции и отрицателна при пут опциите.
Едно от най-големите предимства на опциите, както вече споменахме е че, те носят загуби на инвеститорите само до размера на вложените средства. За разлика от маржин търговията, при която инвеститорите могат да загубят средства многократно превишаващи техните собствени (тоест да дължат пари на брокерите си), при опциите няма такава опасност.
Сега ще разгледаме няколко широко застъпени мита свързани с търговията с опции:
Мит 1: Търговията с опции е по-рискова от търговията с акции
Това е едно от изявленията, които не съдържат цялата истина в себе си. Хората смятат, че опциите са по-рискови, защото при тях загуба от 100% е възможност. На практика обаче, опциите могат да се използват за да хеджирате позициите на инвеститорите, или казано по друг начин да предпазват от прекомерни загуби.
Ето и един пример. Да кажем, че имате 100 акции на Tesla, като пред компанията предстоят резултати, които според вас ще са добри. Тези сто акции ви струват около 27 000 долара, въз основа на цена на акциите на компанията от 270 долара. Това означава, че ако акциите на компанията се понижат с 10%, при евентуално по-лоши резултати, това би ви коствало 2 700 долара.
Възможност е да купите една кол опция със страйк от 270 долара, срещу сумата от 1 350 долара. Това означава, че ако акциите на компанията се понижат с 10%, преди изтичането им, най-голямата сума, която можете да загубите е в размер на 1 350 долара.
Тоест вие можете да купите две опции, или да имате експозиция към 200 акции на Tesla, срещу максимална загуба от 2 700 долара, колкото бихте загубили от 100 акции, при евентуален спад от 10%.
Ако акциите на компанията поскъпват обаче, съответно и печалбите ви ще са по-големи.
Мит 2: Трябва да имате огромни познания и да прилагате сложни стратегии, за да търгувате с опции.
Да, има и търгуващи с опции, които следват много сложни стратегии. Това обаче, не означава, че не можете да ползвате опции за съвсем традиционни неща, като например да спекулирате, или да ограничавате загубите си и без да имате кой знае какви финансови знания.
Например, можете да купувате кол опции, ако смятате, че един актив ще поскъпва, както и пут опции, при очаквания за поевтиняване. Ако предстои ключово събитие, свързано с един актив, пък, е много лесно да прилагате прости стратегии, за да се облагодетелствате, при потенциално по-сериозно движение в една от двете посоки.
Мит 3: Необходими са много средства, за да се търгуват опции
Това няма как да е по-далеч от истината. Един опционен контракт, е базиран на 100 акции от избраната от вас компания. А цената на опцията може да е в рамките на 100, или 200 долара, независимо от това колко скъп е актива. Разбира се, при толкова евтини опции, най-вероятно ще е заложена сериозна премия в цената.
Мит 4: Времето винаги работи срещу вас при опциите
Това е вярно, ако купувате опции. Ако продавате опции обаче, нещата стоят напълно по противоположен начин. Времето е на ваша страна и колкото повече се доближавате до падежа на опциите, толкова по-голяма част от премията им ще влиза „във вашия джоб“.
Мит 5: Имате нужда от специална сметка, за да търгувате с опции
Да, вярно е, че за да търгувате с опции, трябва да попълните специална декларация и сметката ви да е одобрена за това. Но за сметките в някои брокери, търговията с опции е стандартна характеристика, стига да се позволява от финансовата институция.
Още по темата:
Следвайте тези съвети за лични финанси през 2019-та година!
Най-често срещаните инвеститорски грешки
Инвестирайте като Джордж Сорос