Щатските индекси са при нови рекорди. Значи ли това обаче, че инвеститорите няма от какво да се опасяват? Отговорът е "НЕ"! Всъщност - те има от какво да се притесняват повече от всякога, защото има какво да загубят.
Противно на логиката на БФБ, че "всичко е загубено" и инвеститорите няма от какво да се притесняват, по направление на това да "защитят печалбите си", защото няма такива, на щатските пазари, инвестиралите в момента, могат да загубят трудно изкараните си печалби.
Икономиката се радва на десетилетен ръст и най-дългия бичи пазар в историята... Търговските спорове между САЩ и Китай по презумпция са приети, че ще се решат. Тоест има какво да се обърка. Фед ще намали лихвите през следващата седмица, но може и да не сигнализира така очакваните две намаления на лихвите през тази година. Отново има какво да се обърка... Щатските компании изнасят добри резултати... Засега! Само 25% от тях са рапортували, или отново има какво да се обърка.
Трябва ли инвеститорите да продават? Отговорът отново може да е "НЕ"... Защото, когато ситуацията излезе от контрол, както е в момента, тя може да е извън контрол дълго време. Само може да си припомним, че "анализатори и експерти", предупреждават през последната година-година и половина за корекция, или край на бичия пазар, а вместо това виждаме постояно нови и нови върхове. И докато инвеститорите може би е добре да продължат да танцуват, добре е да го правят близко до изходите, както съветва гениалният Рей Далио.
Имайте предвид, че закриването на акциите прекалено рано може да струва толкова скъпо, колкото и държането им по време на спад. Просто попитайте всеки, който е продал диверсифицирания индексен фонд SPDR S&P 500 Trust (SPY), подавайки се на паниката, когато пазарът достигнал дъно миналия декември. Те ще знаят за опасностите от прекалено рано изтегляне от пазара.
Тези, които продадоха по-рано, пропуснаха мощно 28% рали от дъното. Това е повече от компенсиране на над 19-я спад от върха през септември 2018 година.
Но, ако не продадете позициите си как да се защитите от потенциален спад, или дори моментен срив за пазарите?
Сега ще представя няколко начина за това...
Има някои стратегии, които използват борсово търгувани фондове, за да Ви подпомогнат и подкрепят, в случай на пазарни трудности.
"Ако сте загрижени за нестабилността и волатилността на пазарите, имате няколко начина да ги управлявате", казва Дейв Надиг, управляващ директор на ETF.com.
Стратегия за защита от волатилност: ETF-и на волатилността
Можете да закупите няколко ETF-а, предназначени за този сценарий. Има индексен фонд, като iShares Edge MSCI Minimum Volatility USA ETF (USMV). Този фонд разполага с повече от 30 милиарда долара управлявани активи и избира да инвестира в повече от 200 главно големи щатски акции, които се допълват взаимно, за да се постигне по-ниска волатилност. В състава на инвестициите на фонда ще откриете позиции, като Waste Managment (WM) заедно с компании ориентирани към ръст, като Visa (V).
Друга потенциална инвестиция в търсене на ниска волатилност е Invesco S&P ETF. Фондът разполагащ с активи от близо 12 милиарда долара притежава 100-те най-големи американски акции с най-ниска бета, или волатилност.
В портфейла ще намерите предимно енергийни и финансови компании, с тегла съответно от 25% и 23%.
През последното тримесечие на миналата година индексът S&P 500 падна с повече от 19%, докато акциите на посочените два индексни фонда загубиха 12.9 и 10% от стойностите си.
Междувременно, инвеститорите в тях не загубиха ползите на ралито през тази година, като акциите на тези два фонда отбелязаха ръстове от 20.4% и 19.3%, на фона на 20.1% за широкия щатски индекс.
"По-ниско волатилните индексни фондове, като посочените по-горе SPLV и USMV са много добри продукти за инвеститорите, които искат да се защитят от негативни пазарни фактор, докато в същото време искат да останат напълно инвестирани в капиталовите пазари", каза Тод Розенблут, ръководител в CFRA. "Те исторически се държат по-добре, когато пазарът се продава", допълва още експертът.
Друга залог за волатилност: Буферирани ETF-и
Има нов клас ETF-и, предназначени да помогнат на инвеститорите да останат на пазара, но също така да контролират загубите. Буферираните ETF-и, като Innovator S&P 500 Buffer ETF (BJUL), дават на инвеститорите ограничено ниво на печалби, като същевременно държат потенциалните загуби до 9%. Коефициентът на разходите от 0,79% и е по-висок, отколкото бихте очаквали да платите, но този процент може и да си заслужава за по-изнервените инвеститори.
"Те осигуряват буфер за експозицията ви в замяна на ограничаване на печалбите. Мисля, че са изключително добре проектирани продукти", каза Розенблут. "Но и те си имат своите проблеми - на първо място са малко скъпи и не толкова ефективни по отношение на данъците, колкото за чистата капиталова стратегия - но те са наистина уникални и целенасочени към този конкретен въпрос."
Страхувате се от катастрофа? Поддържайте диверсификацията си
Успешен е и подходът на глобална диверсификация, който е утвърден във времето. Докато международните и нововъзникващите пазари все още изостават, добавяйки ETF-и като Vanguard FTSE Developed Markets ETF (VEA) и Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VWO), това може сериозно да диверсифицира портфейла ви.
Също така, вероятно в момента има по-добра стойност отвъд щатските пазари, заради по-слабия ръст на световните борсови индекси, извън САЩ.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на финансови активи
Още по темата:
Експерт: Възможна е корекция между 10 и 20% за щатските индекси
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?