Очаква се Фед да намали лихвените проценти за първи път от повече от десетилетие насам, в сряда, като превантивна стъпка по отношение на въздействието на търговските войни и забавянето на световната икономика.
Докладът от юли за работните места се очаква да покаже обаче, че щатската икономика все още е силна, с очаквания за 170 000 нови работни места и ниска безработица от 3.7%, според прогнозите на Refinitiv. Това се очаква да последва доклада от този петък, посочил ръст на водещата световна икономика от 2.1%.
Акциите се повишиха през изминалата седмица, като S&P 500 и Nasdaq достигнаха нови върхове, тъй като инвеститорите очакват намаляване на лихвения процент, а също и по-добър от очакванията отчетен сезон. Ръстът на приходите е леко положителен досега през това тримесечие, но това може да се подобри с още една голяма вълна от печалби през следващата седмица, когато близо една трета от компаниите от S&P 500 ще изнесат своите резултати.
Apple, Exxon Mobil, Procter and Gamble, Merck, General Motors и Verizon са сред компаниите, които ще представят своите резултати. Най-горещото IPO на тази година - Beyond Meat се очаква да отчете своите резултати днес.
До момента, седемдесет и пет процента от компаниите изнесли своите печалби, са победили прогнозираните си печалби, а 60% прогнозираните приходи.
Федералният резерв обаче вероятно ще има най-голямо влияние върху пазара през тази седмица. Пазарните участници ще искат да видят едно понижение на лихвите от 25 базисни пункта, както и затвърждаване на позицията за още едно намаление до края на годината.
"Пазарът е в очакване на 25 базисни пункта", казва Куинси Кросби, главен пазарен стратег в Prudential Financial. "Вече знаем за двама президенти на Фед, които не мислят, че се нуждаем от това понишение, така че очевидно ще има дискусия със силните данни. Председателят на Фед, който е в лагера, на тези призоваващи за застраховка, ще направи така, че да се вземат предвид очакванията на всички членове на Комитета по Парична Политика", смята още Кросби.
Напрежението на търговската война и тарифите се проявиха в намаляването на ръста на брутните частни вътрешни инвестиции през второто тримесечие на БВП до 5.5%, което е най-голямото забавяне от 2015-та година.
Федералният резерв се е превърнал в движеща сила за пазарите, според главния икономист на щатската инвестиционна банка JP Morgan. През последните няколко седмици, когато срещата на Фед се приближи, икономическите данни започнаха да показват признаци на подобрение спрямо пролетта.
Потребителите, които съставляват 70% от икономиката, се засилиха през второто тримесечие и потреблението регистрира 4.3% ръст, или най-доброто си представяне от четвъртото тримесечие на 2017-та година.
"Федералният резерв „ще сигнализира, че ще продължи да намалява лихвите, ако условията го налагат. Ясно е, че председателят и неговите кохорти не гледат на входящите данни в смисъл, че те са зависими от данни. Те дадоха ясно да се разбере, че искат да насочват икономиката”, каза Кросби.
Стивън Стенли, главен икономист в Amherst Pierpoint заяви, че очаква Фед да намали лихвите само веднъж и след това да спре.
"Няма да кажат, че сме приключили. Мисля, че това би било твърде голям скок за пазара. Моята мисъл е, че те ще оставят вратата отворена, но целта им няма да бъде представена за следващата среща. Явно решението ще е функция на това как данните се разгръщат”, каза Стенли. "Аз съм просто по-оптимистичен за начина, по който ще се развиват нещата."
Инвеститорите също така ще следят за заглавията относно търговските преговори през следващата седмица, тъй като делегацията от САЩ се завръща в Китай за пръв кръг от преговори от май насам.
Още по темата:
Какво да очакваме от ЕЦБ утре?
Затягане на кредитните стандарти отчитат от ЕЦБ