Компаниите от щатския индекс S&P 500, който е представителен за близо половината от световната пазарна капитализация, връщат пари на акционерите с неустойчива скорост, твърдят анализаторите на Goldman Sachs.
Данните на Goldman показват, че за 12-те месеца, приключили на 31 март, компаниите в индекса S&P 500 са разходвали 103,8% от безплатния си паричен поток за обратно изкупуване на акции и дивиденти, спрямо 101,9% през четвъртото тримесечие на миналата година.
„Изкупуването на акции от S&P 500 продължава да нараства през 2019 г.“, пише главният инвестиционен стратег на Goldman Sachs - Дейвид Костин. „Въпреки че разрешенията за обратно изкупуване на S&P 500 са намалели с 20% спрямо периода от предходната година, компаниите запазват капацитета си за обратно изкупуване на акции при многогодишни върхове.“
Костин изчисли, че обратно изкупуването на S&P 500 ще се повиши с 13% до нов максимум от 940 милиарда долара през тази година и посочи към данни, показващи „повишени коефициенти на изплащане, откривани в балансите на корпорациите и за които са използвани паричните средства“.
В действителност през изминалата година нефинансовите компании в S&P 500 наблюдават спад в паричните нива с 272 милиарда долара, а спадът от 15% представлява най-големият спад от поне 1980 г., според анализа на Goldman. Друг тревожен знак е, че спадът на паричните средства съвпадна със скок в нивата на корпоративния дълг, като брутният дълг нараства с 8% за същия период.
Според Костин обаче политиката на Федералния резерв помага да се заглушат щетите, нанесени от нарастващия дълг и спадащите парични нива. Широко очакваното намаляване на лихвите на 31 юли помага за поскъпване на акциите с високи нива на дълга.
Съвкупността от акции със слаб баланс, на Goldman изпреварва ръста на компаниите със силен баланс с четири процентни пункта от началото на юни.
Още по темата:
Бум на обратните изкупувания на акции в САЩ
Защо е важно, че Бъфет купува акции на собствения си фонд?