Изпълнителният директор на Amazon Джеф Безос продаде акции на компанията на стойност 1.8 милиарда долара в края на юли. Това е най-голямата му разпродажба в историята на компанията.
Безос и Amazon не са дали причина за продажбите на акции, но това идва в момент, когато водещи технологични компании, като Amazon са под силен натиск от страна на регулаторите.
Възможно е също така Безос да използва част от парите за компанията си за космически проучвания Blue Origin или за благотворителната си дейност - фондът Bezos Day One.
Безос е изкарал тази сериозна сума от продажбата на 960 000 акции от компанията на цени от около 1 900 долара през последните три дни на юли, както става ясно от данните на Комисията за търговия и фондови борси.
Това представлява 1.6% от общите притежавани акции от Безос в компанията, която той стартира преди 20 години.
Безос също така прехвърли 19.7 милиона акции на бившата си съпруга, което я прави втория най-голям инвеститор в компанията. Нейният дял от 4% се оценява на 37 милиарда долара.
Не е ясно защо Безос реши да продаде акциите си в този момент. Продажбата обаче, е била част от така наречения план "10b5-1", в който акциите се продават автоматично на предварително определени дати, за да се избегне каквото и да е възприятие за търговия с инсайдерска информация.
И все пак, подобни продажби на големи дялове от основателите се приемат, като негативен знак, защото се правят от човека, който знае най-много за състоянието на компанията.
Като собственик на няколко други компании, включително компания за космически проучвания и вестник "Вашингтон пост", Безос може да има нужда от средства. Има много лични причини, поради които Безос може да е продал акциите си, които може и да нямат нищо общо с Amazon.
Ето някои от най-добрите предположения на анализаторите от Business Insider, относно потенциалните мотиви за продажбата.
Наскоро обявеното проучване на Министерството на правосъдието в големи технологични компании изтри милиарди от пазарната капитализация на Amazon, Google, Facebook и Apple.
Министерството на правосъдието заяви на 23 юли, че започва широко разследване на водещите пазарни онлайн платформи в сферата на търсенето, социалните медии и електронната търговия, за да определи дали такива фирми пречат на конкуренцията.
Въпреки че не посочи конкретно компаниите, които разследва, DOJ направи своето съобщение, след като доклад от The Wall Street Journal посочва, че DOJ и Федералната търговска комисия са разделили юрисдикцията за проучване на Amazon, Facebook, Google и Apple.
Акциите на Amazon, Apple, Google Alphabet и Facebook се понижиха сериозно по време на търговията си на 23-ти юли, заличавайки 33 милиарда долара от пазарната си стойност.
Amazon, заедно с Google, Facebook и Apple, бяха в центъра на дебата за това дали технологичните фирми държат твърде много власт и следователно задушават конкуренцията.
Ръководителите на тези компании свидетелстваха пред подкомитета за антимонополно управление на Конгреса през юли, за да отговорят на въпроси относно техните бизнес практики и дали затрудняват конкуренцията на по-малките компании.
Демократичният сенатор и кандидат за президент през 2020 г. Елизабет Уорън призова за регулиране на големи технологични фирми, като Amazon в началото на тази година. Според нейния план големите фирми с годишен глобален приход от 25 милиарда долара или повече ще бъдат класифицирани като „онлайн комунални услуги“, а някои предишни придобивания дори биха могли да бъдат отменени.
Проверката подтикна технологичните фирми да защитават своите бизнес практики по-гласно от всякога. В своето годишно писмо до акционерите през април Безос не се занимава директно с дискусиите около технологичното регулиране. Той обаче подчерта успеха, който малките и средни компании са имали на неговата платформа.
Още по темата:
Как Amazon завладя света за 25 години?
Стивън Мнучин: Amazon унищожи търговията на дребно в САЩ
Как Amazon ще достигне капитализация от 2 трилиона долара?