Винсент Делуард, директор на глобалната макро-стратегия на INTL FCStone смята, че щатските индекси могат да загубят 20% от стойността си през следващите два месеца. Три са сферите на загриженост, които карат експерта да прогнозира толкова рязко понижение за пазарите: забавяне на корпоративните приходи; икономическа слабост и геополитическа несигурност.
Делуард разкрива и четири сделки, които инвеститорите трябва да направят, преди спадът на индексите да приключи.
Печалбите на щатските компанииВъпреки че по-голямата част от S&P 500 компании биха оценките за печалба през второто тримесечие, Делуард смята, че това се случва със "взето назаем време".
"Очаква се печалбите да се понижат с 3,5% през следващото тримесечие, преди невероятно възстановяване до ръст от 3.9% през четвъртото тримесечие", каза той. "Ако не се предотврати бързото разрешаване на търговския спор между Китай и САЩ (което според мен остава малко вероятно), е трудно да се разбере защо годишният ръст на приходите в САЩ ще се върне тази есен."
Намалените прогнози са нещо, което инвеститорите не искат да чуят и ако тази тенденция се запази, това може да доведе до големи проблеми в близко бъдеще.
Щатската икономикаНа следващо място - икономиката. Американската икономика се радва на 10 и повече години безпрепятствен икономически растеж, но наскоро започна да показва признаци на слабост.
Забавянето на производството, БВП и износа засили опасенията от рецесия на Уолстрийт и Делуард не смята, че опитите на Федералния резерв да "спре кървенето" ще са достатъчни, за да спрат съществения спад.
ПолитикатаСклонността към твърд Brexit, бурното напрежение с Иран и американската президентска надпревара, която гарантирано ще се засили след няколко месеца, добавят гориво към тезата на Делуард, че през есента идва голяма корекция.
Нервите в политиката прерастват много бързо в нерви на пазарите. Освен това, ако търговските отношения между САЩ и Китай се влошат, нещата наистина могат да излязат бързо от контрол.
И макар експертът да прогнозира 20% разпродажба при акциите, той не смята, че всичко е "тъжно и мрачно". След като акциите поевтинеят, ще има големи възможности за инвеститорите.
Ето и действителната част от прогнозата на Делуард. По-долу са изброени четирите сделки, които той препоръчва на инвеститорите, които искат да се възползват от дислокациите след корекция.
1. Къс щатски долар/закупуване на метали, като злато и среброВъпреки, че според Фед перспективата за понижение на лихвените проценти са намалели, все още много анализатори очакват подобни действия. Това не е добре за щатския долар, тъй като по-ниските лихви изглеждат по-малко привлекателни за чуждестранните инвестиции и от своя страна предизвикват по-малко търсене на щатски банкноти.
Делуард подкрепя тезата си за по-слаб щатски долари около три индивида, в частност: "Тръмп, Мнучин и Пауъл обикновено получават това, което искат, особено ако работят заедно. Ако инвеститорите удължават американския долар през 2020-та година, то те залагат срещу тримата най-силни мъже в света“, смята анализаторът.
Според Делуард, инвестицията в злато, или сребро може да бъде ефективен начин да се печели от потенциално бъдещо поевтиняване на долара, спрямо останалите основни валути.
2. Поевтиняване на държавните облигации„Търсенето на последните търгове на държавни ценни книжа е спаднало до почти рекордни ниски нива: поръчките от индиректните кандидати, които включват чуждестранни централни банки, бяха особено ниски“, заяви Делуард.
Тази идея оказва натиск върху доходността на Министерството на финансите на САЩ, тъй като инвеститорите са готови да платят по-малко за свръхпредлаганите книжа.
Не забравяйте, че доходността и цената се движат в противоположни посоки.
Експертът смята, че къса продажба на американски държавни облигации ще даде подходяща експозиция на инвеститорите.
3. Инвестиции в развиващите се пазариПродължава интересът към бързо развиващите се пазари „Възникващите пазари могат да се насладят и изпитат позитивните ефекти от монетарните облекчения на водещите централни банки по света. Към тази политика, съвсем скоро се присъедини и Фед, откъдето намалиха нивото на краткосрочните лихви за пръв път от 2008-ма година насам.
С отслабването на щатския долар, развиващите се пазари жънат печалбите. Тъй като тези пазари са натоварени с дълг, деноминиран в щатски долари, а по-евтин долар означава по-малко за погасяване.
Експертът препоръчва няколко индексни фонда, базирани на развиващите се пазари, като - VWO, IEMG, EEM и SCHE.
4. Дългосрочните и циклични акции, включително евтините банкови акции „Повишаването на доходността и по-стръмната крива ще навредят на дългосрочните растежи на акциите и от това ще извлекат полза евтините финансови акции“, заяви Делуард. "Слабият американски долари и исторически депресираните оценки ще увеличат акциите на производителите на материали и стоки."
Експертът препоръчва индексните фондове XLF, XLB и DBC обхващащи акцитите на производителите на материали и стоки.
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Експерт: Възможна е корекция между 10 и 20% за щатските индекси
Р. Шилер: Най-лошото за щатските индекси тепърва предстои