Снимка: Pixabay
Сделките за сливане и поглъщане (Mergers and Acquisitions, M&A) се случват редовно в света на бизнеса. Компаниите се стремят да разширят бизнеса си и да спечелят нови активи, както и нови клиенти.
Не са малко и случаите на сливания, които се оказват неуспешни и водят до тъжни последици за компанията. Затова най-успешни са онези мениджъри, които са преценили на прага на подписване на сделката, че тя няма да е успешна, и по този начин са спасили най-вече поглъщащата компания. Но колко са тези случаи? Сигурно се броят на пръсти.
Ето и най-големите провалени сделки за сливане на компании в света, според обобщена информация на четирите най-големи консултантски компании Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst&Young и KPMG:
Bayer/Monsanto
През юни 2018 г. германския химически концерн Bayer завърши поглъщането на американската агрохимическа корпорация Monsanto. И от тогава Bayer е единственият собственик на Monsanto.
„Това е страхотен ден за клиентите - фермерите по целия свят с наша помощ ще могат да отглеждат и запазват културите си още по-добре, за акционерите тази сделка създава значителна добавена стойност, потребителите в целия свят също ще имат полза, защото ще им осигурим още по-силни като въздействие и евтини продукти", заяви председателят на Управителния съвет на Bayer Вернер Бауман след финализиране на сделката.
Акционерите на Monsanto получиха 128 долара за всяка акция на компанията. Най-голямото сливане в историята на агропромишления сектор възлиза на 63.5 милиарда долара. Двугодишният преговорен поцес доведе до създаването на най-големия в света производител на генетично модифицирани семена, както и пестициди и хербициди.
Въпреки това, покупката на Monsanto донесе на германския концерн множество проблеми, тъй като редовно се водят съдебни дела срещу „най-мразената компания в света". След като Bayer пое Monsanto през 2018 г. съдебните спорове и последващите загуби,както и срив на авторитета, станаха сериозен проблем за германската компания.
Още преди да бъде финализирана сделката, продуктите на Monsanto станаха обект на съдебни дела, като само в Съединените щати бяха заведени повече от 13 000 съдебни иска с обвинения, че препаратите на Monsanto предизвикват рак, главно при използването на хербицида Roundup.
През май тази година съдебното заседание на съда в окръг Аламейда, Калифорния, постанови присъда в полза на съпрузите Елва и Алберт Пилиод, които обвиниха Monsanto, че производителят на хербицида Roundup не е предупредил потребителите за рисковете от рак при използването на тези продукти в селското стопанство.
Това е третото голямо с одобрение на исковете срещу Monsanto в Калифорния. През август 2018 г. градинарят Дуейн Джонсън спечели процеса срещу Monsanto с подобни обвинения за рак, заради използването на Roundup. Първоначално съдебния състав присъди обезщетение в размер на 289 милиона долара, но след това размерът беше намален на 200 милиона долара.
През март 2019 г. по подобно обвинение съдът одобри иск на жителя на Калифорния Едвин Хардман да получи му обезщетение в размер на 80 милиона долара. През април тази година земеделският производител Пол Франсоа спечели дело срещу Monsanto във Франция.
След всяко съдебно дело акциите на Bayer на Франкфуртската фондова борса спадаха, а след последното от 14 май направо се сринаха с 2.2% и потопиха DAX. Нетната печалба на германския химико-фармацевтичен концерн Bayer AG през първата половина на 2019 г. намалява с 1.7 пъти в сравнение със същия период на миналата година до 1.645 милиарда евро, съобщи компанията. Нетната печалба за второто тримесечие възлезе на 404 милиона евро и спадна 2 пъти в сравнение със същия период година по-рано. Печалбата на акция се понижи до 0.41 евро от 0.87 евро година по-рано. Приходите обаче, най-вече заради продажбите на Bayer, са се увеличили с 21.1% до 11.485 милиарда евро.
HP/Autonomy
В средата на август 2011 г. HP завърши придобиването на британската компания Autonomy, която разработва приложения за корпоративния сектор и предоставя услуги в компютърните изчисления. Много експерти отбелязаха, че HP купува Autonomy "на надценен курс": при цена на акцията от 42.11 долара за брой придобиването на компанията възлиза на внушителната сума от около 10 милиарда долара.
Според HP, купувачът се договорил с акционерите на Autonomy да закупу повече от 213 милиона акции на цена от 39.54 долара за брой. Общо HP придоби 87.34% от акциите на британската компания и тя струва при курса британския паунд към март 2019 година 8.438 милиарда долара.
Още през 2012 г., HP отписа 8.8 милиарда долара, обвинявайки ръководството на Autonomy „в сериозни счетоводни грешки", за да увеличи пазарната стойност на компанията. HP заведе иск до правния отдел на Комисията за ценни книжа и борси в Лондон, която започна гражданско и наказателно разследване. Две години по-късно, през 2014 г. беше направен опит за постигане на споразумение с акционери, но съдът отхвърли предложението на HP.
През 2015 г. HP и Autonomy заведоха дела взаимно и през юни същата година съдът постанови, че HP е трябвало да плати на Autonomy 100 милиона долара разходи за съдебно дело. Според решението на съда, ръководството на HP е било запознато със счетоводството на британската компания преди сливането. През септември 2016 г. HP започва частична разпродажба на активи на Autonomy, което на практика доведе до постепенно ликвидиране на сделката по придобиване.
Microsoft/Nokia
През 2013 г. изпълнителният директор на Microsoft Стив Балмър реши да придобие финландския производител на мобилни телефони Nokia. Сделката беше завършена през 2014 г., но тази придобивка много бързо показа несъстоятелността си.
Балмър беше принуден да напусна Microsoft през същата година, а новият ръководител на компанията Сатя Надела употреби сериозни усилия за преструктурира компанията, включително да уволни близо 15 хиляди служители. В крайна сметка Microsoft пропилее 8 милиарда долара за експеримент с Nokia.
Daimler/Chrysler
Обединяването на двете световноизвестни автомобилни марки през 1998 г. изглеждаше чудесна идея. Daimler направи сериозни залози за това сливане, като плати 36 милиарда долара за сливане с Chrysler. Въпреки това към ръководството се присъединиха нови хора, които създадоха много проблеми на обединената компания.
Последва оттегляне на главния мениджър на Chrysler, Боб Итън, и основните контролни правомощия преминават в Daimler. Скоро обаче други висши мениджъри на Chrysler, включително президента и заместник-председателят на борда, са принудени да напуснат.
Обединената компания започна да инвестира много пари в Chrysler. Въпреки това, езиковите и културните различия доведоха до положението, че въпреки огромните инвестиции новите продукти на Chrysler се оказаха пазарен провал, в резултат на това компанията загуби пазарен дял.
Рецесията и спадът на продажбите доведоха до разпадането на обещаващия в началото алианс. През 2007 г. Daimler продаде 80% дял в Chrysler на Cerberus Capital Management за 7 милиарда долара и с това на практика сложи край на обединената компания.
New York Central/Pennsylvania Railroad
Компаниите Pennsylvania и New York Central Railroad са титани в своя бизнес, започнал да се развива още през 19 век. Въпреки съперничеството си, през 1962 г. те подават декларация за сливане в съда (такива си изискванията по онова време), което би трябвало да доведе до формирането на шестата по големина корпорация в Америка. Когато сделката беше одобрена през 1968 г., тенденцията при пътуванията в САЩ се промениха. Хората започнаха да пренебрегват железопътния транспорт и по-често да се към автомобили и автобуси, както и към самолети.
В допълнение, строгите ограничения за железопътния транспорт, изагра своята негативна роля. Всичко това доведе до бързия крах на новата обединена компания, а сделката за придобиването достигна 4.6 млрд. Долара. Две години по-късно новата компания беше принудена да обяви фалит.
AOL/Time Warner
Сделката, за която бяха пратени 164 милиарда долара, обедини една стара и една нова компания. Ситуацията обаче не беше толкова обещаваща зад кулисите. Първият сигнал, че сделката не вещае нищо добро, дойде веднага след сливането между интернет доставчика America Online и медийния и развлекателен бизнес на Time Warner, акциите на обединената компания загубиха 70 процента от стойността си само за половин месец.
През 2001 г., когато започна процедурата по сливане, ситуацията беше различна, и прокламираната като сделката на века, на практика не се случи. Идеята е била цялото съдържание на Time Warner да намери онлайн реализация сред абонатите на AOL по интернет каналите. От своя страна кабелната мрежа на Time Warner получаваше услугите на AOL. Онлайн бизнесът бе хит на сезона, цените на дотком компаниите държаха астрономически стойности, а „старомодните" дейности (печат, телевизия, филмовите студия на Холивуд), с които се занимаваше Time Warner, бяха презирани от инвеститорите.
Дотком „балонът" се спука, културните различия се оказаха сериозна пречка на сътрудничеството, а и ситуацията на пазара се промени.
През 2003 г. новата компания обяви, че отписва активи на стойност 45 милиарда долара, а след това и загуба от 100 милиарда долара, и последва разваляне на сделката по съдебен ред.
Sprint/Nextel
И двете компании определиха сделката за 30 млрд. долара като „сливане на равни". Те обслужваха различни потребителски бази, Nextel обслужваше повече бизнеса, докато фокусът на Sprint бяха частните клиенти.
Преди финализиране на сделката Sprint е третата най-голяма телекомуникационна компания в САЩ по брой на абонатите, която доставя интернет на 7.8 млн. потребители в 18 щата на страната. Nextel е петата по големина радио-телефонна компания в САЩ с 12.9 млн. потребители и 17 хил. служители.
За съжаление планираните ползи от тази сделка не се реализират. Двете компании трудно се интегрират в една корпорация, а ръководителите на Nextel напускат компанията почти веднага след сливането.
Още по темата:
Standard Chartered: Необходима е консолидация на банки в Европа
Кои са най-високо платените шефове на компании
Morgan Stanley: Тези десет компании могат да бъдат купени
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▼0.27% |
USDJPY | 156.29 | ▲0.62% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.53% |
USDCHF | 0.92 | ▲0.47% |
USDCAD | 1.45 | ▲0.63% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 707.00 | ▲0.80% |
S&P 500 | 6 033.38 | ▲1.00% |
Nasdaq 100 | 21 587.30 | ▲1.68% |
DAX 30 | 21 016.80 | ▲1.20% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 104 470.00 | ▲4.50% |
Ethereum | 3 477.32 | ▲5.13% |
Ripple | 3.28 | ▲1.06% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 77.36 | ▼0.80% |
Петрол - брент | 79.52 | ▼0.53% |
Злато | 2 702.70 | ▼0.43% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 538.62 | ▲0.15% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.42 | ▼0.09% |
Germany Bund 10 Year | 131.78 | ▲0.16% |
UK Long Gilt Future | 91.56 | ▲0.27% |