Глобалната икономика е изправена пред най-голямата си криза за 11 години. На теория това трябва да е моментът, в който биткойнът да "заблести" и да се докаже като некоррелиран актив, имунизиран от политически рискове. В крайна сметка това може и да се случи, но е много вероятно да предстои "неравен път" пред основната криптовалута, според Майкъл Дж. Кейси, който е председател на консултативния съвет на CoinDesk и старши съветник за блокчейн изследвания в Инициативата за цифрови валути на MIT.
Ситуацията на световните финансови пазариВсичко започна миналия понеделник, когато Пекин остави националната си валута да падне под 7 юана за долар.
Почти веднага Министерството на финансите на САЩ заяви, че ще предприеме рядката стъпка да определи Китай като "валутен манипулатор", което на теория ще даде законно покритие на администрацията на Тръмп да наложи наказателни санкции срещу китайците.
В четвъртък Китайската народна банка помогна за успокояване на страховете на инвеститорите. Купувайки повече юани, за да стабилизира стойността на валутата си, банката сигнализира, че засега няма намерение агресивно да използва своята валута, като търговско оръжие.
Също така действията на финансовото министерството на САЩ нямаха особено голям смисъл. Ако не друго, през последните пет години Китай упорито извършваше пазарна манипулации, подкрепяйки валутата си срещу пазар, който искаше да я свали по-ниско, всичко това, за да преориентира модела на икономически растеж на страната от зависимост от външния износ.
Въз основа на това няма начин Международният валутен фонд или Световната търговска организация да подкрепят исканията на администрацията на Тръмп, че Китай е валутен манипулатор, оставяйки САЩ уязвими към много по-лоши международни санкции, ако едностранно накаже Китай на тази основа.
Домино ефектътПроблемът е, че глобалната политическа икономическа среда не изгражда увереност, че политиците ще действат рационално. Фактите и многостранните възгледи на институциите имат по-малка тежест в епоха, когато големите западни нации се оттеглят от неолибералните норми на деветдесетте години на миналия век. Така че, не се изненадвайте, ако видите още по-екстремни пазарни сътресения заради риска за валутна война в близко бъдеще, смята още Кейси.
Всяка ескалация на напрежението би предизвикала спираловиден ефект за световната икономика. По-слаба китайска валута означава, че всички останали страни, които търгуват с Китай са в неравностойно положение. Така че те също ще се чувстват принудени да отслабят валутите си, което означава, че техните търговски партньори от своя страна ще се почувстват принудени да го направят и т.н.
Обезценката на вулатите, най-вероятно ще се направи не с интервенция, или пряка девалвация на валутните пазари, а посредством лихвените нива. Централните банки дори не се нуждаят да оправдават подобни съкращения в лихвените си нива; те просто ще отбележат, че глобалната търговска война подкопава вътрешните и външните икономически перспективи.
Нова Зеландия, Индия и Тайланд вече обявиха намаляване на лихвите в отговор на спада на китайската валута. Междувременно пазарите на облигации отразяват най-лошите опасения на инвеститорите: доходността на 10-годишните щатски държавни облигации, сега е почти под тази на тримесечните бонове.
Най-страшният сценарий в момента не е бунт от ядосани богати спестители, или дори повторение на тежките пазарни сътресения от азиатската финансова криза през 1997-98 г., или на още по-екстремните загуби от 2008-2009 г. Проблемът е, че валутната война, стартирана от САЩ, може да доведе до случилото се през 30-те години на миналия век.
Тогава краят на златния стандарт и на американския тарифен закон "Smoot-Hawley" се комбинираха, за да тласнат глобалната икономика към цикъл на девалвации, предизвикали Голямата депресия. Последвалото международно напрежение разпали пламъците на Втората световна война.
Разбира се, това не са 30-те години. Налице е далеч по-глобализирана икономика и има интернет. Тази по-голяма взаимосвързаност, за която говорят икономистите и политолозите ще доведе до обединяване на бизнеса и хората, за да се противопоставят на конфликти, икономически, или други.
Аргументът за биткойнаНезависимо дали смятате, че биткойнът ще умре, или не - либералната визия за националната държава е застрашена и това сее хаос. От една страна, Интернет даде възможност за нови, транснационални групи с лоялност, които надхвърлят интересите на техните държави. От друга страна, тази дислокация предизвика реакция на защитниците на долибералния ред на твърдата държавна власт.
Но ето какво също не е имало преди около 80 години: криптовалута. Хората, които се тревожиха през 30-те години за понижаване на валутата, етнически конфликти или война, унищожаващи благосъстоянието им, често се обръщаха към златото като сигурно убежище. Златото представляваше древен, широко признат начин за съхраняване на стойност, чиито свойства, включително неговото снабдяване, бяха извън влиянието на размирните правителства.
Но сега гражданинът, който търси хеджиране срещу подобни заплахи, има дигитална алтернатива, такава, която е много по-подходяща за ерата на Интернет, жизненоважно оръжие срещу централизирания контрол, както на банките, така и на големите интернет компании и срещу размирните правителства.
И тази алтернатива е - биткойн, чиито цифрови свойства са подобни на тези на „твърдите валути“ като златото: трудно е да се добива, предлагането е гъвкаво и стойността е преносима.
Защо биткойн, а не някои по-скорошни, технически превъзхождащи го алткойни? Защото, както при превъзходството на златото над среброто като сигурно убежище, биткойн има най-голямата общност от вярващи в способността му да защитава богатството на притежателя от политически интервенции. Това споделено вярване дава на биткойн силата му, която е слабо разбрана от онези, които погрешно твърдят, че софтуерните форкове подкопават дигиталния й дефицит.
"В това се крие и аргументът „купете биткойни“ в настоящия момент: независимо от вашите собствени убеждения", твърди Кейси.
Защото достатъчно голям брой други хора сега смятат, че биткойн е най-добрия начин за хеджиране срещу политико-икономическите сътресения в световната финансова система.
Съблазнително е да се каже, че този начин на мислене помогна на цената на биткойна да се повиши след новините от понеделник на валутните пазари. Но винаги е било трудно да се свържат ежедневните движения на биткойна с движението им в реалния свят.
И все пак би било глупаво да се приеме, че пътят на биткойна от тук нататък е право нагоре. Един от основните рискове на тази гледна точка е рискът от задълбочен и бърз регулаторен ефект, или скок към това, което Ник Картър е определил като фаза на „пълна криминализация“.
Идеята е, че правителствата, виждайки изтичането на инвестиции, съпътстващи финансовите сътресения, ще се притесняват от биткойн, позволяващ изтичане на капитал и ще се стремят да го забранят, или поне да въведат ограничения за борсите, на които се търгуват криптовалутите.
Още по темата:
Създаде ли се нов балон при криптовалутите?
Най-важните дати за инвеститорите в криптовалути
Какво е бъдещето на криптовалутите през 2019-та година?