Не всичко е негативно за фондовите пазари, поне според Том Лий, ръководител на Globalst Advisors Fundstrat. В доклад, представен в края на миналата седмица, Лий твърди, че инвеститорите пренебрегват пет бичи признака за пазарите, въпреки търговската война между САЩ и Китай.
Според Лий, посочените признаци, които са били задействани през изминалата седмица, са гененирали възвръщаемост от 12% през последната половин година.
Те включват:Фед направи първото си намаляване на лихвите, след 1971 г., което се превежда като печалба за индексите през следващите 6 месеца, поне ако историята се повтаря.
Индексът на волатилността на Cboe, известен като VIX се е отличавал с обърното представяне през 5 от последните 7 пъти, когато е достигал подобно дъно.
Понижение на индексите от 3% е сигнал за паника на пазарите, която традиционно е следвана от повишение.
Дневният RSI падна под 30 пункта, като при последните 6 пъти, когато е правил това е следвало рязко повишение за индекса на сините чипове S&P 500.
Мярка за пазарните настроения показва, че делът на биковете е близко до най-ниската си стойност, спрямо мечките от 1987-ма година насам.
На база на стойностите на индекса VIX и заложените в него очаквания по отношение на опциите за следващите няколко месеца, Лий изчислява потенциал за повишение на широкия щатски индекс от 8.9% за следващите шест месеца.
Междувременно, данните за настроенията сред инвеститорите, на Американската асоциация на индивидуалните инвеститори, също има тенденция да се разглежда като контраиндикатор.
Всъщност бичи настроенията или очакванията, че цените на акциите ще се повишат през следващите шест месеца, се понижиха с 168 процентни пункта до 21,7%, според последните данни на AAI.
За последно, оптимизмът е бил по-нисък на 12-ти декември 2018-та година (20.9%), се казва в доклада, докато бичи настроенията са под историческата средна стойност от 38,5% за 24-ти път тази година.
Заключението на Ли?
"Ние не игнорираме отрицателния сигнал за понижаване на лихвите, нито казваме, че разгръщането на пълна търговска война няма да има отрицателно въздействие. Но ние вярваме, че тройният фект от: силни американски корпорации; позитивно настроен Белият дом (към бизнеса) и политиката на Фед, могат да са основна подкрепа за пазара на акции в САЩ през следващите месеци.
Разбира се, анализаторът на Fundstrat не е единственият, който възприема възходящ поглед върху акциите. Главният стратег на САЩ за акции на J. P. Morgan Дубравко Лакос-Бухас, заяви, че картината вероятно ще се изсветли допълнително за пазарите през следващите месеци.
В писмо към клиентите на банката от четвъртък, Бухас коментира:
"Настоящата макро среда е далеч от перфектната, но макро основите вероятно оправдават по-високите цени на акциите", пише анализаторът.
В момента пазарите се борят с вълната от туитове и изявления на президента Доналд Тръмп, който в петък заяви, че е възможно търговските преговори между САЩ и Китай, определени за септември, да не се проведат и че той не е готов да направи сделка.
Страховете от продължителен търговски спор - един от които е да видим разрушителна търговска война - са най-голямата заплаха за инвеститорите.
Президентът Тръмп в началото на този месец обеща да наложи 10% тарифи за 300 милиарда долара китайски стоки от 1 септември, с което като започна нов кръг от китайско-американското търговско напрежение.
Още по темата:
Т. Лий: Щатските индекси ще тестват дъната си
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?