След няколко години, в които инвестираха акциите ориентирани към растеж, пред тези към стойност, времената отново се променят. И то - в полза на компаниите, които изплащат стабилен дивидент на своите акционери.
И тази тенденция едва ли ще се промени скоро, в светлината на текущата търговска война между САЩ и Китай, опасенията за ръста на световната икономика, рекордните стойности на индексите и предстоящите президентски избори в САЩ през следващата година. В допълнение, понижението на лихвите от страна на Фед и останалите централни банки, е друг фактор, който кара инвеститорите да погледнат към компании изплащащи стабилен дивидент.
Ето защо, сега ще погледнем към няколко дивидентни имена, с висока дивидентна доходност и перспективи за запазване на дивидента, подбрани от изданието InvestorPlace.
Exxon Mobil (XOM)Доход от дивидент: 4.9%
След последния кръг на разпродажби, акциите на енергийните компании са с нулев ръст за годината. Това е добре за акционерите, които все още нямат позиции в тези компании, предвид на щедрия дивидент, изплащан от тях.
Акциите на Exxon Mobil например, се търгуват при нивата си от 2005-та година. Комбинацията от понижаване на цените на природния газ и подновената слабост на суровия петрол изплашиха инвеститорите от сектора. Но с това масово заминаване идва и една възможност.
Акциите на XOM вече дават дивидент от почти 5%, който в свят на ниска инфлация и рекордно ниски нива на лихвите по депозитите и доходността по държавните облигации, си е направо сериозно постижение.
Това е и най-високата дивидентна доходност при акциите на компанията от 90-те години на миналия век.
За големи комппании, като Exxon със страхотни баланси, моментът да заблестят отново, може и да наближава.
Ръководството на Exxon сега планира едновременно агресивен растеж. Всъщност Exxon търси да удвои паричния поток и печалбата през следващите пет години. Ако може да направи това, акциите на акциите на Exxon ще скочат. И получавате над 4,5% доходност от дивидент, докато чакате.
British Petroleum (BP)Доход от дивидент: 6.6%
Exxon не е единствениата енергийна компания, която си струва да се разгледа след последните разпродажби в сектора.
Инвеститорите в дивиденти също трябва да разгледат акциите на BP (NYSE: BP) на тези цени. Акциите на BP се потопиха сериозно след трагедията на Deepwater Horizon и книжата се отличават с по-висока дивидентна доходност от тогава.
Но задълженията на компанията, свързани с инцидента, вече почти липсват. Междувременно компанията значително намали разходите, правейки себе си печеливша дори при настоящите ниски цени на петрола и природния газ.
Скептиците предположиха, че акциите на BP ще трябва да намалят дивидента си, за да преминат през този труден период за нефтените и газовите компании. Вместо това, BP успя да запази сериозния си дивидент и дори леко го повиши наскоро.
И накрая, заслужава да се отбележи, че може и да сме близо до краткосрочно дъно за акциите, както на Exxon, така и за BP. Това е така, защото представители на Саудитска Арабия заявиха намеренията си да подкрепят цената на петрола при нива близо до психологическата граница от 50 долара.
Kraft Heinz (KHC)Доход от дивидент: 6%
Като цяло, последната една година бе страхотна за акциите произвеждащи потребителски стоки. Като цяло секторът се повиши сериозно. Имаше, разбира се и изключения от тази позитивна тенденция, едно от които бе Kraft Heinz.
Книжата на компанията отбелязаха понижение от около 90 долара до 27 долара, при това само за няколко години. Въпреки участието на инвестиционни легенди, включително Уорън Бъфет и 3G Capital, Kraft Heinz се провали благодарение на лошите перспективи за растеж на бизнеса и прекомерния ливъридж, ползван от компанията.
Инвеститорите обаче, не бива все още да отписват производителя на подправки и пакетирани храни. Компанията продаде неосновни активи и коригира разпределението на капитала си, за да увеличи баланса. Ръководството променя и своята стратегия за брандиране.
А при тези понижени цени, акциите на KHC изглеждат подценени дори в сравнение с други затруднени изоставащи сектори, да не говорим за лидери в индустрията.
Дори да приемем, че Kraft Heinz се върне само до средните коефициенти за сектора, на съотношения като стойност на предприятието/ EBITDA и цена/печалба, те би следвало да се търгуват при 40 долара, а не при текущите си нива от 27 долара.
Трябва да се отбележи още, че при текущите нива на акции, дивидента на компанията е около 6%.
Molson Coors Brewing (TAP)Доход от дивидент: 4.4%
Акциите на големите пивовари отбелязаха загуби през последните години, следствие на страховете, че крафт-бирата ще завладее света. Е, тези страхове бяха преувеличени, като продажбите на този вид бира в САЩ се повишиха само с 3% през изминалата година. Може да се каже, че занаятчиската бира започва да губи от "своя блясък" и инвеститорите отново се връщат към традиционните по-масови и евтини бири.
Най-големите бирени компании все още контролират над 80% от американския пазар в края на краищата. И Molson Coors играе и на двата пазара - притежава водещи занаятчийски марки като Blue Moon, които допълват основните й марки.
От една страна акциите на компанията са при многогодишни дъна. Като цяло пазарът на пиво в Северна Америка все още е слаб, което накара компанията съществено да намали разходите си и да увеличи дивидента си с 39%. Благодарение на това, дивидентната доходност е при доста доброто ниво от 4.4%, което е най-високо в сектора на производство на алкохолни и спиртни напитки в САЩ.
Wells Fargo (WFC)Доход от дивидент: 4.4%
Инвеститорите мразят банковите акции в момента. Всъщност, освен енергийния сектор, малко сектори са по-нехаресвани от банковия. И с това идва и възможност.
Ако смятате, че предстои рецесия "зад ъгъла", имате добра причина да избягвате акциите от банковия сектор. Но в този случай, най-вероятно ще избягвате и целия пазар. Ако нещата се върнат към нормалното обаче (и лихвите започнат отново да растат), то акциите от финансовия сектор, могат да са големия печеливш.
Инвеститорите отбягват банката след скандалите със сметки на спестители отпреди няколко години. Банката обаче се отърва от старото управление и продължи напред.
Междувременно цените на акциите не се движат на никъде през последните години, а капиталът се натрупва. Това позволява на Wells Fargo да поддържа по-агресивен план за връщане на капитал на акционерите в момента.
Wells Fargo вече плаща доходност от дивидент над 4%.
PacWest Bancorp (PACW)Доход от дивидент: 7%
Другият банков дивидент, който инвеститорите могат да разгледат в момента е - PacWest Bancorp (NASDAQ: PACW). Акциите на институцията предлагат в момент дивидентна доходност от над 7%.
Със седалище в Лос Анджелис, PacWest е основен играч на пазара в Калифорния и в момента има близо 4.2 милиарда долара пазарна капитализация. Това поставя банката на добро място, като потенциален обект за придобиване.
Въпреки ужасното състояние на пазара на жилища в Калифорния през 2008 г., PacWest оцеля след кризата. Всъщност акциите му никога не се доближават до нула по време на паниката.
Банката излезе от кризата по-силна и сега генерира рекордни печалби. Благодарение на намаленията на корпоративния данък, PACW вече е с ниско съотношение P/E, от едва 9.2.
Още по темата:
На БФБ настъпва сезонът на дивидентите...
Няколко дивидентни компании за втората половина на годината
Какъв дивидент платиха публичните компании до момента?