Инвеститорът милиардер Кен Фишър - основател и изпълнителен директора на инвестиционната компания Fisher Investments - обясня как избягва пазарите в глобалната макроикономическа несигурна среда, докато не се почувства достатъчно удобно, за да направи избор на акции.
Въпреки подхода си за дълбоко проучване, Фишър купува и акции, които се надява да поевтинеят, за да докаже, че първоначалните му залози са били правилни през цялото време.
В пълен с инвестиционни стратегии свят, изборът на най-подходящия може да бъде непосилна и много тежка задача. За щастие, Кен Фишър - легендарният инвеститор, предлага на всички своята стратегия, която използва в управляването на повече от 100 милиарда долара и е издържала теста на времето.
Тази стратегия е глобален макро подход „отгоре надолу“ и Фишър е изградил кариерата си около приемането му.
„Първо разглеждате целия свят и го разграждате едновременно на категории, като САЩ спрямо други части на света“, заяви Фишър, цитиран от финансовото издание Business Insider. „След това го разбивате на сектори: растеж срещу стойност и голям срещу малък“.
„Тогава казвате: въз основа на това къде сме сега, кои части от това трябва да се справят най-добре?“ И след това поглеждате в рамките на тези, за които сте преценили и избирате вашите акции измежду тях."
Подходът на Фишер е сравнително лесен. Всъщност това е събиране чрез изваждане. Елиминирайте възможно най-много възможности от по-голямата макросреда и след това продължете да отбирате, докато не разполагате с много по-малка основа.
В крайна сметка е по-лесно да уцелите печеливша акция от пакет от 10, отколкото да вземете измежду 10 000.
Не само Фишер, но и други експерти, като Рей Далио, ръководител на най-големия хеджфонд в света, доказват стойността на намирането на перфектния портфейлен микс.
Фишер дава перфектния пример в подкрепа на тезата си - който е и пряко приложим за днешната пазарна среда.
„Традиционно на бичите пазари, тъй като биковият пазар става все по-стар и по-стар, все по-малко акции водят пазара по-високо“, заяви той. „Значи си казвате: „Когато сте на този етап, когато широчината трябва да започне да се стеснява, в какво да се стеснява? И искате да имате наднормено тегло там.“
В днешната среда широчината със сигурност се стеснява - и инвеститорите са събрани в една група от акции, в частност: FAANG. Тази малка група акции - Facebook, Amazon, Apple, Netflix и Google/Alphabet - до голяма степен е отговорна за бичия пазар след 10-я му рожден ден.
Това пазарно действие предоставя надежден пример в реално време за тезата на Фишър. Ако бяхте успели да идентифицирате това по-рано, щяхте да бъдете възнаградени, допълва още финансовият специалист.
В допълнение към този подход отгоре надолу, Фишър купува и неща, за които се надява, че ще се справя зле. Това може да звучи контраинтуитивно. В крайна сметка, защо бихте искали да купите нещо, което губи пари?
"Те са като моята застрахователна полица", каза той. "Винаги ще искам да купя някои неща, които се справят зле, защото ако тези неща се справят зле, това означава, че нещата, за които съм смятал, че ще се справят добра са се справили добре. Винаги трябва да имаш някакъв противовес", заяви Фишър.
Фишър няма намерение да влезе изцяло на борсата, без да има предпазна мрежа. Той знае, че е невъзможно да бъдеш прав през цялото време и очевидно не се страхува да го признае, или да заложи срещу себе си. Това е ценен съвет за един самоуверен инвеститор, който смята, че може да надхитри пазара. А ако най-големите и най-влиятелните инвеститори предпочитат диверсификатцията, то най-вероятно тови би трябвало да правите и вие.
Още по темата:
Как да инвестирате в среда на висока волатилност?
Бик, или мечка - ето как да изберете страна