Възобновените източници на оптимизъм на фондовата борса са изчерпани, според Майк Уилсън, главен стратег в Morgan Stanley.
„Новините са изчерпани“, пише Уилсън в писмо към клиентите на банката, публикувано в понеделник. „2019 г. беше игра на влошаващия се фундамент срещу променливия Фед и надежда за решение на търговската несигурност между САЩ и Китай".
"С първото намаляване на лихвения процент на Фед от десетилетие, което няма да има желания ефект върху пазарите и търговската сделка, която изглежда по-малко вероятна всяка седмица, тези две позиции (Фед и Търговска сделка) може да са изчерпани, като фактори, оставяйки инвеститорите да се изправят пред потенциалната реалност - да няма ръст на пазарите през второто полугодие.“
С други думи, според Уилсън, магията на фондовите пазари през първите осем месеца на годината, която ги отведе до нови исторически рекорди, е приключила.
Миналата седмица фондовата борса преживя най-лошия си ден за годината, когато индексът на сините чипове Dow загуби 800 пункта в сряда, а технологичният Nasdaq се понижи с 3%, след обръщане на лихвената крива на доходността на облигациите.
Инверсия на кривата на доходността, при която доходността по двугодишните облигации се повишава над тази по 10-годишните облигации, е предшествала всяка от последните седем рецесии.
Тази инверсия, заедно с повишеното търговско напрежение и забавянето на европейската икономика, предизвика опасения от предстоящата рецесия в САЩ.
„Изглежда факторът Фед изтече преди две седмици, докато това се отнася и до търговските преговори. Ние смятаме, че в момента сме близо до края на цикъла и инвеститорите е по-добре да намалят експозицията си към акции ориентирани към ръст сега", прогнозира Уилсън.
Когато Федералният резерв намали лихвените проценти на 31 юли, председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че този ход е „корекция на средния цикъл“ на политиката, а не началото на цикъл на намаляване на лихвените проценти в отговор на забавящата се икономика.
От решението на Фед на 31-ви юли - до момента, S&P 500 се понижи с около 5.5%.
На 1 август президентът Доналд Тръмп заяви, че за китайския внос на стойност 300 милиарда долара ще бъдат наложени 10% тарифи от началото на септември. И въпреки че това първоначално налагане на митата беше смекчено до известна степен от администрацията миналата седмица, убедеността сред инвеститорите за сигурна търговска сделка беше разбита.
Тъй като S&P 500 достигна рекордни стойности през юли, много инвеститори посочиха потенциала на Фед да намали лихвените проценти като подкрепа за акциите и знак, че резервът се поддава на натиска на Доналд Тръмп.
Но инвеститорите, които получиха „това, което искат“ - под формата на намаляване на ставките от Фед и забавяне на вносните тарифи от администрацията на Тръмп - не инициираха по-нататъшен ръст на пазара.
Според Уилсън, инвеститорите вече не са склонни да пренебрегват забавящите се печалби и отслабващия икономически фон, в полза на благоприятно настроен Фед и потенциална търговска сделка.
Отбранителните акции бяха благоприятствани от инвеститорите през тази година на фона на ралито на 10-годишните облигации, които сочат тревогите на пазарните участници за потенциална криза на финансовите пазари.
„Смятаме, че мнозина грешно тълкуват сигналите от пазара, като бичи сигнали за растеж, когато всъщност пазарът сигнализира от април, че растежът вероятно ще разочарова“, пише Уилсън.
Още по темата:
Експерт: Това е сделката на десетилетието
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Експерт - щатските индекси могат да се понижат с 20%