Високо дивидентните акции от широкия щатски индекс S&P 500 се продават с най-голяма отстъпка от близо 40 години, тъй като доходността на облигациите по целия свят се понижи.
Въпреки нарастващите опасения относно глобалната търговия, слабите икономически данни, идващи от икономически центрове, като Китай и Германия, и кратката инверсия на кривата на доходност на държавните облигации на САЩ през изминалата седмица, Goldman Sachs препоръчва кошница с дивидентни акции с висок потенциал за растеж и които се търгуват при изгодни цени.
Кошницата се състои от акции от редица сектори, предлагащи впечатляващи очаквани доходи от дивидент за годината и атрактивни прогнозни съотношения цена/печалба (P/E съотношения), включително, AT&T Inc. с 5.9% дивидентна доходност и съотношение цена-печалба от 9; Kohl's Corp. 6.1% дивидентна доходност и 9 пъти цена-печалба; Archer-Daniels-Midland Co. 4.8% дивидентна доходност и цена-печалба от 11; AbbVie Inc. с 6.8% дивидентна доходност и съотношение цена-печалба от 7; и Seagate Technology PLC 5.7% доходност и 10 пъти нанасяне на печалбата в цената.
Какво означава това за инвеститорите?
Средната акция в дивидентната кошница на Goldman, превишава значително средната акция от широкия индекс: със среден дивидент от 3.8%, при 2.1% за широкия индекс; годишен темп на растеж на дивидента (CAGR) между 2018 и 2020 г. от 9% спрямо 6% за S&P; и приблизително съотношение PE за следващите дванадесет месеца от 11x спрямо 16x за широкия пазарен индекс.
В сравнение с нивата, при които се оценяват пазарите, оценките на дивидентните компании на Goldman са доста по-добри. Експертите залагат ръст на дивидента през следващото десетилетие от 0.7%, докато компаниите от кошницата на щатската банка, се очаква да увеличават своите плащания към инвеститорите с 3.5%.
Този ускорен ръст на дивидента, в съчетание с ниските от историческа гледна точка оценки, при които се търгуват дивидентните компании, е в основата на очакванията на GS за по-добро представяне на посочените акции.
По-малко оптимистични са от дружеството за управление на активи Janus Henderson, откъдето наскоро отчетоха забавяне на годишни ръст на дивидентите до 1.1%. Но това е за компаниите по целия свят.
Високата дивидентна доходност обаче, се очаква да предизвиква интереса на инвеститорите от тук нататък, в среда, в която лихвите по 10-годишните щатски облигации е при ниво от малко над 1.6%, като се понижава и доходността на облигациите в останалите страни.
Докато инвеститорите вече са свикнали с отрицателни доходи от държавните облигации от няколко години, те вече започват да придобиват вкус и за отрицателен доход на корпоративния дълг. Общата сума на корпоративните облигации с негативен доход в световен мащаб е 17 трилиона долара, според данни на Bloomberg.
В действителност, очакванията за бъдещи намаления на лихвите от Федералния резерв помогнаха за изтласкване на доходността по 10-годишните държавни облигации под доходността на 2-годишните такива, инверсия на кривата на доходност, която не се наблюдавала от преди финансовата криза.
Още по темата:
Пет дивидентни акции с по-добра доходност от тази на S&P 500
На БФБ настъпва сезонът на дивидентите
Какво да очакваме от БФБ през следващите години?