Председателят на Федералния резерв на САЩ (Фед) Джером Пауъл е подложен на все по-голям натиск от президента Доналд Тръмп да намали лихвените проценти със 100 базисни пункта. Фондовата борса сега очаква Пауъл да покаже, че се е "огънал" под натиска на Тръмп.
Показателно за това, ще са коментарите на ръководителя на Фед в Джаксън Хол в късния следобед днес.
Консенсусът на Уолстрийт е, че Пауъл ще даде "зелена светлина" за седващи действия към понижаване на лихвите и това може да доведе до по-нататъшно надуване на балона при акциите и облигациите.
Но разумните инвеститори трябва да бъдат подготвени, ако Пауъл отговори на предизвикателството и се опита да покаже, че Фед е независима институция, върху която не може да се оказва натиск, дори от щатския президент. Ако това се случи - то на фондовите пазари може да видим истинска "касапница".
Добре е да имате предвид няколко неща:
• Параболичния ход на облигациите.
• Индексът RSI (индексът на относителната сила) става изключително свръхкупен.
• Акциите се повишиха до голяма степен следствие на очакванията за намаление на лихвите от страна на Фед. Натискът върху резерва е още по-силен след обръщането на лихвената крива.
• По традиция Фед контролира краткосрочните ставки.
• Само защото Фед понижава процента на краткосрочните лихви, това не означава, че дългосрочната доходност на облигациите също ще пада.
• Федът разполага с инструменти за въздействие върху дълговата доходност на облигациите, но те не се използват рутинно в САЩ.
• Обикновено кривата на доходност се обръща, защото краткосрочните проценти се покачват, докато дългосрочните ставки не се повишават.
Вероятността е много голяма Пауъл поне частично да подкрепи призивите на Тръмп. Ако обаче, ръководителят на Фед не е на 100% агресивен по отношение на лихвите, това може да доведе до обръщане на тренда и загуби за фондовите пазари.
Още по темата:
Ще успее ли Фед да предотврати рецесия?
Какво ще се случи, ако Фед повиши лихвите?