Фючърсите на щатските индекси се понижиха рязко в последния ден на търговия за седмицата и преди дългоочакваната реч на Пауъл в Джаксън Хоул. А причината - решението на Китай да отговори с насрещни тарифи, срещу заплахата на Тръмп за налагане на мита на внос в размер на 300 милиарда долара от Китай.
Китайското министерство на финансите заяви, че ще наложи тарифи за допълнителен внос на стойност 75 милиарда долара за американски стоки, които трябва да влязат в сила на две етапа - на 1 септември и 15 декември.
Администрацията на Тръмп също преди това обяви, че някои тарифи за китайския внос ще влязат в сила на 1 септември, а други - в средата на декември. И макар, впоследствие президента Тръмп да отложи засега митата от 1-ви септември, китайските официални власти, решиха да накажат САЩ за нарушените договорки.
По-рано по време на днешната сесия, фючърсите на щатските индекси сочеха отваряне на положителна територия, в очакване на коментарите от Пауъл, който се очаква да даде "зелена светлина" за бъдещи облекчения на лихвите.
Все повече стават пазарните наблюдатели, изразяващи мнение, че новите тарифи от страна на Китай, ще дадат допълнително натиск върху ръководителя на Фед да прибегне до по-нататъшни понижения на лихвените проценти.
Коментарите идват около месец преди следващото заседание на Федералния резерв през септември, на което участниците на пазара се надяват да доведат до второ понижение на лихвите от финансовата криза насам.
Оправданието на Федералния резерв за намаляване на лихвените нива през юли беше съсредоточено върху увеличаването на глобалните икономически рискове и засилването на продължаващата ниска инфлация. И двата фактора все още са в сила месец по-късно, като към тях могат да се добавят и други притеснения - като обръщането на лихвената крива и нарасналото търговско напрежение с Китай.
Но убеждението на пазара, че по-нататъшното намаляване на ставките е на път, само по себе си създаде риск, посочиха някои анализатори.
„За да продължи експанзията, Фед трябва да даде път на повече намаления на лихвите през тази година", пише до своите клиенти Скот Минерд, председател на Guggenheim Investments. „Това може да доведе до рали в рисковите активи въз основа на схващането на пазара, че ликвидността ще бъде изобилна през този период на облекчаване на Фед.“
Подобен отговор би бил огледален на този в края на 90-те години, когато Фед се насочи от затягане към облекчаване в резултат на азиатската финансова криза, добави още Минерд.
Президентът на Фед в Канзас Сити Естър Джордж заяви в четвъртък пред Yahoo Finance, че "намаляването на лихвите няма да реши несигурността" около търговията, добавяйки, че тя следи икономическите данни на САЩ, преди да се ангажира със следващия ход на паричната политика.
Още по темата:
Ще успее ли Фед да предотврати рецесия?
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите