Турската лира се понижи с 12% спрямо йената, принуждавайки японските инвеститори да ликвидират позиции в една от любимите си сделки свързани с нововъзникващи пазари за втори път тази година.
Голяма част от разпродажбите на лирата в понеделник, се случиха около 07:20 ч. рано сутринта, когато в Токио стартира търговията с валута. Затваряне на губещи позиции, до голяма степен предизвика флаш-краша при турската валута.
Нетните позиции в турски лири-йени, в маржин сметките, се повишиха миналата седмица до най-високото ниво от средата на юни, сочат данни на Tokyo Financial Exchange Inc.
Спадът се засили след размяна на заплахи за нови митчинески тарифи между Китай и САЩ в петък, което накара инвеститорите да търсят спасителни острови, във валути, като йената, както и в злато.
По-рано тази година, гладните за доходност японски инвеститори на дребно, бяха изпаднали в подобна ситуация, когато през януари йената скочи срещу всяка валута, проследена от Bloomberg по време на така наречения "вещерски час на азиатската сутрин".
„Маржин сметките наскоро са натрупали дългове в турски лири“, каза Тошия Ямаучи, главен мениджър за маржин търговия в Ueda Harlow Ltd. в Токио. "Предвид природата на лирата, като валута с висока променливост, скокът в йената трябва да е предизвикал стоп-загуби тази сутрин."
Лирата се понижи до 16.1485 спрямо йената, преди да навакса по-голяма част от загубата си след това. Час по-късно, тя се търгуваше при нива от 18.068.
Поевтиняването на лирата рано сутринта даде отзвук и в други валути. Националната валута на южната ни съседка загуби цели 9.9% спрямо щатския долар.
Турската валута беше най-активно търгуваната валута на развиващите се пазари от японските инвеститори на дребно през юли, като през този месец оборотът с нея достигна цели 1.39 трилиона йени (13.2 милиарда долара), сочат последните данни на Асоциацията на финансовите фючърси на Япония.
Японските фирми за маржин търговия са склонни да оценяват позициите на своите клиенти всеки ден, обикновено около 7:00 часа в Токио и да ги ликвидират, ако загубите достигнат определени нива. Тъй като японските инвеститори на дребно обикновено са жадни за доходност, те са склонни да натрупват дълги позиции в рискови активи, оставяйки ги изложени на внезапен спад, подобен на наблюдавания.
Централната банка на Турция прекъсна повишаването на лихвите през миналата година през юли, след като президентът Реджеп Тайип Ердоган замени шефа на банката, тъй като не действа в съответствие с очакванията му за намаляване на лихвите.
Спадът на лирата доведе до това - тя да загуби около една четвърт от стойността си през август на миналата година, което доведе икономиката до първата рецесия от десетилетие насам.
Още по темата:
Турската лира с фалстарт през 2019-та година
Покупката на турска лира е като да се опитвате да хванете падащ нож