Туитовете на щатския президент Доналд Тръмп, до голяма степен предопределят почти всичко най-важно, което се случва на фондовите пазари. И в тази насока, експертите от щатската инвестиционна банка Goldman Sachs имат няколко идеи как да защитите портфейлите си от треската по търговската война.
Търговското напрежение и реториката допринесоха за изключително силна волатилност на фондовите пазари през август, когато широкият щатски индекс S&P 500 спадна с приблизително 5% от исторически най-високото си затваряне от 26-ти юли, при ниво от 3 026 пункта.
„Ценовата ни цел за S&P 500 в края на годината от 3100 представлява потенциална възвръщаемост от 9% от сегашното ниво“, пише главният анализатор на банката - Дейвид Костин, в писмо към клиентите на финансовата институция.
„Въпреки това търговията между САЩ и Китай представлява важен източник на несигурност за нашата прогноза; Негативният сценарий по това направление, може да доведе до понижение на S&P 500 до нива от 2 620 пункта до края на тази година, или с около 8% под настоящите нива на индекса", допълва още експертът.
„Търговският спор между САЩ и Китай се очаква да засегне в по-голяма степен ефективността на акциите на компаниите, произвеждащи стоки, отколкото тези насочени към предоставянето на услуги", според Костин. „Защото акциите насочени към услуги, биха били по-слаб обект на въздействие от потенциалното налагане на нови митнически тарифи и съответни мита от страна на Китай."
Някои от най-забележителните имена, предлагащи услуги и посочени от Goldman включват - Microsoft (MSFT), Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL) и Berkshire Hathaway (BRK.B).
Тъй като търговската война е глобален проблем, компаниите, които получават по-голяма част от приходите си в САЩ, би следвало да пострадат по-слабо от мултинационалните си партньори, твърдят още експертите на GS.
"Тарифите представляват ограничен директен риск за приходите и печалбите на компаниите от S&P 500, като се има предвид, че компонентите на S&P 500 в общ размер генерират 70% от продажбите си в страната и само 2% от Китай", пише анализаторът. „Все пак в рамките на S&P 500 акциите, които генерират най-висок дял от продажбите в САЩ, трябва да бъдат относително изолирани от тарифите в сравнение с акциите, които имат високи продажби извън САЩ и по-специално към Китай.“
Примери за акции в САЩ, ориентирани към продажби в страната, Goldman посочва имена като - Verizon (VZ), Target (TGT), Wells Fargo (WFC) и Marathon Petroleum (MPC), наред с други.
GS вижда възможности в дивидентните акции, особено при последния ход в 10-годишните облигации, което отведе доходността им до рекордно ниски нива и обръщане на лихвената крива.
„Прогнозираме годишен ръст на дивидентните компании от S&P 500 от 3,5% през следващото десетилетие и смятаме, че заложените в търговията със суапове очаквания за ръст на дивидента от 1.4% са твърде песимистични“, пишат анализаторите на GS.
„Акциите от S&P 500 в секторите с най-висока доходност от дивидент отразяват този песимизъм и понастоящем се търгуват с най-голямата отстъпка от оценката си от близо 40 години.“
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Рекордно високи къси позиции в S&P 500
Събитие тип Lehman може да се случи всеки момент?