Подходът на този хеджфонд мениджър не е за хора със слаби сърца. И това явно е и в основата на неговия успех, което го праща на върха на класацията по доходност, сред хеджфондовете.
През 2016 г. Чонг Чин Иай събра 24 милиона долара от приятели и семейството си, за да стартира своя базиран в Сингапур глобален фонд Vanda.
Тогава Тръмп спечели изборите и според Bloomberg, хедж фондът внезапно губи над 50% от активите си.
„Много от мениджърите на фондове биха се отказали сле шест месеца, за да започнат с напълно нов трак-рекърд“, коментира Чонг в интервю за Bloomberg. „Но аз исках да покажа на инвеститорите, как могат да нараснат инвестициите им, дори и след такъв срив, както по отношение на резултатите, така и за да изградят доверие в мен."
И това, че Чонг не се изкушава да затвори фонда си, се оказва правилното решение. Към днешна дата Vanda е с активи от почти 200 милиона долара, а през юли е нараснал с 278% което го прави най-добрия хеджфонд в света, според данни на Eurekahedge Pte.
За сравнение, индексът S&P 500 добави "едва" 20% през първите седем месеца. И макар това да е отличен резултат е близо 14 пъти по-малко от постигнатото от Чонг.
Как го прави?Успехът на фонда се дължи на инвестициите му в широк набор от борсови фючърси. Към момента Vanda има повече от 100 позиции, покриващи класове активи от стоки до държавни облигации и акции. Силно ливъриджният характер на тези инвестиции може да доведе до огромни движения, не само на положителна, но и на отрицателна територия. И инвеститорите във Vanda са наясно с това.
Фондът скочи с 260% през 2017 г., но загуби 49% през 2019 г., съобщава Bloomberg.
Чонг, който начислява на инвеститорите си с дълбоки джобове 2% годишна такса за управление плюс 20% от печалбата, до голяма степен хеджира тези рискове, като държи половината от средствата на фонда в сметки на паричния пазар с ниски лихви.
Още по темата:
Защо Рей Далио обича критиката?
Далио - тази инвестиционна стратегия може да ви донесе успех
Далио: Аз бих бил по-предпазлив на пазарите