Най-вероятно името Майкъл Бъри не ви говори нищо. Ако обаче ви кажем - "странния тип от the Big Short", който прогнозира срива при ипотечните кредити през 2008-ма година и биеше здраво по барабаните, най-вероятно ще се досетите за кого става въпрос.
И сега - Майкъл Бъри има ново предупреждение за инвеститорите и нова "голяма идея". И тя определено няма да се хареса на биковете.
„Балонът в пасивното инвестиране чрез индексни фондове, както и тенденцията този род инвестиции да са в особено големи размери сред мениждърите на фондове, ощетява по-малките акции в световен мащаб", коментира Бъри, цитиран от "Блумбърг".
Според оценки от щатската финансова група J. P. Morgan, публикувани в края на юни, пасивните стратегии сега контролират 60% от активите на американския пазар, докато количествените фондове контролират 20%. Или общо, двата типа търговия контролира съвместно изумителните 80% от общата търговия.
Активите на пасивните титани Blackrock и Vanguard сега надвишават 12 трилиона долара, спрямо по-малко от 8 трилиона долара, само преди пет години. Според наскорошен доклад на Thomson Reuters, алгоритмичните системи за търговия вече са отговорни за 75% от обема на световната търговия.
Според прогнози, най-големите мениджъри на пасивни фондове, могат да контролират до една трета от всички акции с право на глас в широкия щатски индекс S&P 500 през следващите години.
Много пазарни наблюдатели от години изразяват загриженост за наплива на пари към пасивно управлявани фондове, въпреки че малцина са стигали дотам, че да го наричат "балон".
Критиците се притесняват, че подобна концентрация на пари в пасивни инвестиции може да засили всеки пазарен спад, особено в моменти на паника.
Разбира се, мениджърите на тези фондове не са съвсем съгласни. Те посочват в противовес на тази теза спадовете от декември, като доказателство, че ETF-тата могат да издържат на пазарни шокове.
Това, което удобно спестяват е, че този шок се случи по време на коледните празници, когато търгуваните обеми бяха много ниски, а най-вероятно много от инвеститорите не са успяли да реагират с продажба на активите си. А какво ли би се случило, ако подобен шок се случи в разгара на бизнес-сезона (защо не през септември, или октомври).
Истината е, че бумът на инвестициите в пасивни фондове, се случи през последните 7-8 години и след финансовата криза от 2008-ма година и на практика (с изключение на декември) не сме ставали свидетели на реакция при мечи пазар (траен такъв) или рецесия.
Междувременно, фирмата на Бъри - Scion Asset Management, разкри големи участия в четири компании с малък капитал, включително GameStop Corp. и Tailored Brands Inc. Бъри е поискал от ръководствата на двете компании да изкупуват обратно акции и заяви, че предприема "активен подход".
Още по темата:
Как пасивното инвестиране и алгоритмите могат да доведат до криза?
Експерт: Пазарната волатилност няма да си отиде скоро
Как да инвестирате в среда на висока волатилност?