Настоящата година е изключително добра за щатските индекси, въпреки гръмките заглавия в медиите за предстояща рецесия. Индексът Dow Jones добави 13% към стойността си за този период, а широкият S&P 500 и технологичният Nasdaq добавиха съответно 16.8% и 20%, към затварянето на 29-ти август.
Акциите на Apple, една от най-големите компании в света нараснаха със значителните 32.5%, като се наредиха на трето място сред най-добре представящите се 30 компонента на индекса Dow Jones Industrial Average.
И макар щатските индекси да са на около 4% от нови исторически върхове, пред инвеститорите се очертават много и сериозни рискове в бъдеще. Ето някои от тях:
• Търговският конфликт между САЩ и Китай не е уреден в дългосрочен план. Все пак настроението на инвеститорите се подобри през тази седмица, след като говорител на китайското министерство обяви, че страната няма да отговори веднага на последния кръг от тарифи, обявен от президента Тръмп, според доклад на Bloomberg.
• Премиерът на Великобритания Борис Джонсън прави парламентарни маневри преди крайния срок - 30 октомври за Brexit. Икономиката на Великобритания се сви през второто тримесечие за първи път от 2012 г.
• Данните за икономическия растеж в САЩ за второто тримесечие бяха коригирани надолу, въпреки че силните потребителски разходи са "светло петно" за икономиката.
Междувременно тенденцията за привличане на пари от търсещи доходност чуждестранни инвеститори в американските акции изглежда ще продължи. Средна дивидентна доходност от 2.03% за S&P 500 (според FactSet) изглежда привлекателна в свят на дългови книжа с отрицателна доходност в размер на 16 трилиона долара.
Тази дивидентна доходност за S&P 500 също надвишава доходността от 1.97% при 30-годишните американски облигации.
Победители и губещите в Dow
Ето годишните движения на цените за всички 30 компонента на Dow Jones Industrial Average към края на 29 август, с изключение на „новото попълнение“ Dow Inc:
*Данни FactSet
Ето и 10 компании от широкия щатски индекс S&P 500 с най-голямо повишение в пазарната си капитализация от началото на годината:
И разбира се най-губещите компании от индекса:
Това са 10-те печеливши от Nasdaq-100:
И 10-те кмопании с най-големи загуби сред технологичния индекс:
Още по темата:
Най-добрите компании за инвестиране през следващото десетилетие
10 дивидентни компании за 2019-та година
10-те най-обичани от хеджфондовете компании