Настоящата година може да се определи като годината на биткойна. От началото на 2019-та, до момента, биткойнът поскъпна близо 3 пъти и сбъдна мечтите на много крипто-маниаци. По отношение на водещите валути от топ-20 обаче, картината бе смесена.
Пазарната волатилност се завърна през първите 8 месеца на годината, след затишие през 2018 г., в която бяха наблюдавани сериозни спадове за много от водещите дигитални монети.
Това, което беше очевидно през тази година, е продължаващата липса на интерес от страна на инвеститора към успеха и напредъка на много от водещите платформи, отвъд тази на биткойна.
Алтернатива на традиционните пари
Като алтернатива на традиционните пари, към биткойна се присъединиха и много други дигитални валути, като - Bitcoin Cash ABC, Bitcoin Cash SV, Litecoin, EOS, XRM, DASH и Iota на Monero.
Засега Bitcoin и Litecoin продължават да събират най-голям кредит на доверие, не само от инвеститорите, но и от онези, които искат да избегнат парите.
Алтернативите, обаче, може да се наложи да се преразглеждат, тъй като реалният свят продължава метаморфозата си в дигиталния такъв.
XMR на Monero намери силна подкрепа през лятото, за да достигне текущата година от 120 долара през юни, преди да върне част от спечеленето. Докато 73% ръст за последната една година е отличен резултат, валутата все още се търгува далеч под най-високите си стойности от 469.50 долара от декември на 2017-та година.
За текущата година XMR на Monero е спаднал с 34% спрямо текущата си най-висока стойност от 120, достигната през юни.
Като конкурент на биткойн, XMR на Monero намери силна подкрепа от факта, че превеждащите и приемащите валутата са скрити от всички погледи.
Един сериозен удар по това предимство и функционалност, би била всяка промяна в регулаторния пейзаж, която прави оповестяването задължително.
Разбира се, биткойнът също е атрактивна опция. Докато обема на транзакциите продължават да поставят под въпрос оцеляването й, очакванията за въвличане на повече институционални инвеститори към блокчейна на биткойна, дават сериозни поводи за оптимизъм.
Умни договори
Друг популярен сектор в топ 20 са следните монети, участващи в обслужването на интелигентни договори: ADA, Chainlink, Ethereum, Ethereum Classic, NEO и Tezos, на Cardano.
Докато Ethereum продължава да се задържа под номер 2 в класацията по пазарна капитализация, пресъхващия ICO пазар е ограничил всеки по-сериозен ръст.
Въпреки регистрираното по-голямо възприемане и нуждата от интелигентни договори, ICO-пазарът най-вероятно ще продължава да е ключа към бъдещето на Ethereum, както и на неговите конкуренти.
Налице е сериозно отстъпване на водещите криптовалути от тяхните най-високи нива от юни.
За текущата година Chainlink ("LINK") и Tezos ("XTZ") надминаха конкурентите си с печалби от 644% и 151% съответно. Въпреки сериозния ръст на двете дигитални валути, те са поевтинели съответно с 56% и 91% от техните най-високи нива.
Поглеждайки към Ethereum и Ethereum Classic, спадът е съответно от 48.7% и 26.9% спрямо максимума за текущата година.
Платежна платформа
Първите 10 платформи за разплащане, формират малка част от общата пазарна капитализация на криптовалутите.
Ripple и Stellar са отдавна известни в това направление, като Ripple постигна значителен напредък в предоставянето на възможности за разплащане на световни системи и банки.
Въпреки пробива, двете монети се борят през текущата година с трудностите на пазара. От най-високите си нива през годината XRP на Ripple и Lumen на Stellar, са загубили 25.4% и 40.2%. Поевтиняването им от рекордните им нива пък са съответно с 91.8% и 85.5%.
XRP на Ripple регистрира сериозен спад, след новината за съдебно дело срещу Ripple и дали той трябва да бъде класифициран като ценна книга.
Риск и полза
Както е случаят с която и да е от криптовалутите, се препоръчва балансирана стратегия за риск и възнаграждение. На пазара има значителна нестабилност. И макар много от водещите дигитални монети да се търгуват значително под най-високите си нива, продължават да са налице сериозни рискове и заплахи, свързани с регулаторната ситуация.
Например, потенциално решение от SEC за допускане на индексен фонд, базиран на биткойн, може да се окаже в полза на криптовалутата и да засили търсенето. Но може да има и негативни новини свързани с потенциални кражби на дигитални монети, или по-сериозна и засилена регулация на пазара.
Още по темата:
Създава ли се нов криптобалон при биткойна?
Биткойнът над 9000 долара за пръв път тази година
Доминацията на биткойна при нива от пика му