Фючърсите на Dow Jones и S&P 500 се понижиха сериозно в първия ден от новата седмица, след като в неделя президентът Доналд Тръмп наложи нови мита на китайски внос на стойност 110 милиарда долара, включително на някои популярни продукти на Apple.
Пекин отговори на удара, което доведе до допълнителна ескалация на търговската война и загуба за фондовите пазари.
Фючърсите на Dow Jones се понижиха с 0,4% спрямо справедливата си стойност, докато тези на широкия S&P 500 загубиха 0.5%. С най-много се понижиха фючърсите на Nasdaq 100, загубили 0.8% от стойността си.
Търговският оптимизъм, във връзка с промяната на политиката на Китай в края на миналата седмица стимулира пазарите. Тогава официални представители на правителството на Китай заявиха, че страната няма да бърза с налагането на ответни мита, което се прие, като "смекчаване на тона" и породи надежди за намиране на търговско споразумение.
Азиатските пазари бяха смесени в понеделник в рамките на деня, като шанхайският основен индекс добави 1.1% към стойността си.
Новите 15-процентни тарифи на Тръмп засягат внос от Китай за около 110 милиарда долара. Много от този внос е на потребителски стоки за пръв път, включително часовниците Apple Watch и Apple AirPods заедно с много друга електроника, обувки и облекло.
Пекин отвърна с въвеждане на по-високи тарифи за селксостопански стоки, както и за суров нефт.
Тръмп заплаши също, че на 1 октомври ще повиши 25-процентните тарифи, въведени по-рано на внос в размер на 250 милиарда долара - до 30%. В средата на декември 15-процентни тарифи ще стартират за Apple iPhone, други мобилни телефони, лаптопи и играчки.
Китай планира по-нататъшни мита през декември, включително възстановяване на 25% тарифи за американски автомобили.
Тръмп каза, че търговските преговори с Китай все още са планирани за по-късен етап през този месец, но двете страни изглеждат по-далеч от споразумение от всякога.
Настоящото рали на фондовата борса получи тласък миналата седмица. Индексът Dow Jones се покачи с 3%, S&P 500 - с 2.8%, а Nasdaq - с 2.7%.
Акциите ориентирани към ръст се отличиха с по-слабо впечатляващи резултати. Положителните коментари за търговската война в Китай от президента Тръмп и китайските служители предоставиха катализатор за ръста на борсите. Но ръстът на индексите, може да се предопредели и след четирите седмици на повишение за фондовите пазари.
Днес Dow Jones все още е под 50-дневната си пълзяща средна, заедно с индексите S&P 500 и Nasdaq.
Още по темата:
Това са най-печелившите и губещите сред основните щатски индекси
Най-добрите компании за следващото десетилетие
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?