Икономическата ситуация в Аржентина продължава да се влошава. В последните си действия, правителството на страната наложи контрол върху капитала, за да спре спада на валутните резерви и песото, което отведе страната до ръба на банкрут.
Централната банка определи лимит от 5 дни за износителите на капитали да репатрират чуждестранна валута, докато институциите ще се нуждаят от разрешение на банката да купуват долари на валутния пазар, освен в случаите на външна търговия, се посочва в изявление на банката.
Гражданите, ще бъдат ограничени до покупки на долари в размер на не повече от 10 000 долара на месец.
Съобщението идва, след като валутната криза на Аржентина излезе извън контрол. Около 3 милиарда долара от валутните резерви на страната изтекоха само в четвъртък и петък, докато правителството се мъчеше да изплати краткосрочния дълг и да забави спада на песото.
Страната рискува да изчерпи нетните си резерви, които са под 15 милиарда долара, в рамките на седмици, ако продължава да губи пари с това темпо, предупреждават експертите.
Песото се срина повече от 25% миналия месец, след като резултатите от първичните избори показаха, че благоприятното за пазара правителство има малък шанс да запази властта си през октомври.
Лихвените проценти се повишиха, докато централната банка се опита да преодолее дългова криза, като кулминацията в сряда бе решение за забавяне на плащанията по плащане в размер на 7 милиарда долара, което предстои да излезе тази година.
Опозицията призова за валутен контрол, заявявайки, че правителството е във „виртуално неизпълнение“. Резервите на централните банки се понижиха до 54.1 милиарда долара от 66.4 милиарда долара ден преди това.
Повторното налагане на валутен контрол би било сериозно предизвикателство за президента Маурисио Макри, който влезе в длъжност преди три години, обещавайки да освободи икономиката след години държавна намеса.
Докато първоначално парите и капиталите наводниха страната, нарастващият дефицит на фискалната и текущата сметка в крайна сметка доведе до отлив на капитали, което потопи песото.
Сега, изправен пред избирателно поражение през октомври, Макри се отказа да се опита да възстанови доверието на инвеститорите и вместо това прибягна до политиките на предшествениците си, които така остро критикуваше.
Освен че поиска забавяне по падежите на местния краткосрочен дълг на 28 август, Аржентина също заяви, че ще поиска от притежателите на дългосрочен дълг от 50 милиарда долара да приемат „доброволно препрофилиране“. Тя също така планира да предоговори плащанията на 44 милиарда долара, които е взела назаем от МВФ.
МВФ ще „продължи да стои с Аржентина в тези предизвикателни времена“, според изявление на говорител на фонда в неделя. Мерките за „управление на капиталовия поток“ имат за цел „защита на стабилността на валутния курс и спестители“.
Fitch Ratings вече класифицира аржентинския дълг като RD (ограничено неизпълнение). Суаповете за кредитно неизпълнение сочат към 90% шанс за пълно неизпълнение по дълга в рамките на пет години.
Още по темата:
МВФ отпуска още 7 милиарда долара на Аржентина
Как влияе кризата в Аржентина на нововъзникващите пазари?
Аржентинското песо с ново дъно