Китай добави почти 100 тона злато към резервите си, откакто възобнови покупките си през декември, в среда на нараснало търговско напрежение със САЩ.
Централната банка е добавила 5.91 тона от благородния метал, след като през предходните осем месеца е направила покупки на около 94 тона.
Активността на централните банки по света, до голяма степен е сред основните причини за поскъпвдането на метала на международните пазари. Освен Китай, сериозни покупки прави и Русия, която се опитва да диверсифицира валутните си резерви.
Покупките на злато, се очакват да продължат и през следващите години, като сериозни купувачи са още централните банки на Австралия и Нова Зеландия.
"Златото със сигурност е идеален хедж срещу политическото и търговското напрежение и добър избор за банките", според Джон Шарма, икономист в National Australia Bank Ltd. "Най-вероятно металът ще продължи да се търси силно от централните банки.
Китай преди това е имал дълги периоди, без да увеличава запасите си. Рано тази сутрин цената на златото е при нива от 1 508 долара за унция с незабавна доставка.
Централните банки по света не планират скоро да продават нарастващите си запаси от злато, заяви Capital Economics и добави, че тази година покупките ще достигнат 59-годишен връх.
„Смятаме, че централните банки са закупили приблизително 375 тона през първата половина на 2019 г. и увеличаваме очакванията си за нетните покупки в официалния сектор за цялата година от 675 до 725 тона. Това ще е най-високото ниво от 60-те години насам“, пише Рос Страчан, старши икономист.
Новият максимум тази година ще надмине 51-годишния пик, който пазарът на злато видя миналата година, по отношение на покупките на злато от страна на централните банка.
Повишеният интерес от страна на официалния сектор е предизвикан от стремеж за диверсификация от щатския долар, допълни Страчан, като подчерта, че тенденцията е в голяма полза за цената на златото.
„Считаме, че тази тенденция ще продължи и се основава на желанието на централните банки да диверсифицират своите портфейли и в някои случаи да де-доларизират своите резерви“, каза той.
Capital Economics преразгледа прогнозата си за тази година, след като европейските централни банки избраха да прекратят 20-годишно споразумение, което координира продажбите на злато.
Още по темата:
Покупките на злато от централните банки се очаква да достигнат 59-годишен връх
Време е да се продава злато - но за сребро!
Обмисляте физическа покупка на злато? Помислете пак!