Според прогнозата на Джон Маулдин от Mauldin Economics, 2020 г. „ще бъде най-волатилната година в историята“ за инвеститорите.
„Последните няколко седмици отбелязаха повратна точка в световната икономика. Това е повече от търговската война. Чувството за уязвимост замества предишната увереност - и с основателна причина", пише експертът в последната си актуализация за пазара. „Ние сме уязвими и ще имаме късмета да преминем през 2020 г. без големи щети.“
Маулдин посочва към шоковете на производството, търговската война, лихвените проценти, непродуктивния дълг и бъркотията в Европа, като част от факторите, които могат да предопределят перфектната буря и по-специално една истинска "бомба при волатилността".
„Спомняте ли си, когато експертите казваха, че политиката не трябва да се замества във вашата инвестиционна стратегия? Вече нямаме този избор. Политическите решения и резултатите от изборите по целия свят сега имат директни, непосредствени въздействия върху пазарите.", коментира още финансовия специалист.
Най-важният политически фактор на следващата година - Изборите в САЩ. И според Маулдин, нито един от възможните сценарии няма да е добър за финансовите пазари.
„Никой от възможните резултати не е особено добър. Мисля, че най-доброто, на което можем да се надяваме, е продължаването на текущия сценарий“, смята той. „Но между сега и ноември 2020 г. никой от нас няма да знае резултата. Вместо това, непрекъснат поток от резултати от анкетите ще показва, че едната, или другата страна ще има преимущество и това най-вероятно ще носи след себе си волатилност".
Истинска бъркотия ще видим на пазарите, прогнозира още експертът. И това ще вдъхнови политиците и централните банкери да реагират. „Да направя нещо.“ Това нещо, смята още той, най-вероятно ще бъде погрешно.
Докато Маулдин очаква неприятности за пазарите, не всички експерти са толкова негативни настроения. Например Дж. С. Паретс от блога All Star Charts е доста бичи настроен за пазарите.
„Пробивът от 26 700-27 000 може да предизвика ново рали за индексите и вярвам, че това е по-вероятния сценарий. За най-големите и най-важни пазари в света не виждам какво може да ги спре по пътя им нагоре", смята още Паретс.
Междувременно JPMorgan има нов индекс - наречен „Volfefe Index“ - който измерва туитовете на Тръмп и тяхното влияние върху променливостта на облигациите.
На макроикономическия фронт, инвеститорите ще следят за данните за потребителските кредити, продажбите на дребно и индекса на потребителските цени за август.
Още по темата:
Как да инвестирате в среда на висока волатилност?
Бик, или мечка - ето как да изберете страна!