Щатските индекси са близо до рекордните си стойности. Но не се заблуждавайте - не всичко е "цветя и рози". Нещо повече, все повече от великите инвеститори предупрeждават всички да са много внимателни и да "продължават да танцуват, но с поглед към изхода".
Историческата практика сочи, обаче, че когато "настъпи пожарът", няма как всички да излязат през няколкото тесни врати. И предвид на вашата позиция - най-вероятно на индивидуален инвеститор, бъдете сигурни, че процепът на вратата за вас може и да е далеч по-тесен, отколкото за професионалните инвеститори.
Ето едно решение, което може и да не е чак толкова лудо, колкото може да звучи - продайте всичко преди следващия голям спад. След това се връщайте към пазара бавно и поетапно, примерно на всеки три месеца.
Анализ на MarketWatch на последните два пазара на мечки на Уолстрийт показва, че тази стратегия би намалила рисковете ви с една трета и би ви донесла много по-големи дългосрочни печалби по пътя към възстановяването.
По-малко риск и повече пари. Какво може да не ви хареса?Да, със сигурност следването на тази стратегия ще донесе по-ниска доходност, ако пазарът внезапно продължи нагоре и достигне нови върхове.
Но тази стратегия е по-добрия избор за инвеститорите, които в момента в много по-голяма степен се притесняват от рисковете и потенциална загуба на капитал, отколкото от това да изтърват няколко процента повече доходност. Както казва Уорън Бъфет - "първото правило за инвеститорите е никога да не губят пари, а второто правило - никога да не забравят първото".
И може би моментът за защита на капитала е по-добър от всякога. Както казва, отново гениалният Бъфет - "страхувайте се, когато другите са алчни". И в среда на близки до рекордите стой
Математически - нужна е 100% печалба, за да се възстанови загуба от 50%, така че мнозина са наясно колко е трудно да се възстановят по-значителни по размер загуби. Ето защо, понякога да се предпазва капитала, може и да е много по-важно, от това да се реализират печалби.
Да останеш напълно инвестиран в период на потенциална корекция за пазарите, може също да представлява емоционално предизвикателство. Инвеститорите, според експерти, могат и да са далеч по-слабо толерантни към риска, отколкото самите те твърдят, или си дават сметка.
Едва докато пазарът не падне, хората наистина знаят как се чувстват при загубата на пари. Много от инвеститорите, твърдят, че са склонни да останат на пазара, когато той навлезе в "мечи цикъл" и да останат изцяло инвестирани и фокусирани върху дългосрочните си цели. Оказва се обаче, че това често не е така и мнозина закриват своите позиции и продават панически във възможно най-неподходящите моменти и традиционно при формиране на дъно, когато би следвало да купуват, а не да продават.
Не е сигурно, че пазарът ще потъне. Но инвеститорите трябва да имат идея и да осъзнават, че това може и да се случи, а не да го отхвърлят напълно. Въз основа на последните два срива обаче, следване на горепосочената стратегия, би донесла много по-добри резултати за инвеститорите и най-важното - би ги предпазила от потенциални емоционални решения, които да наранят сериозно техните капитали.
И два примера:От март 2000 г. до септември 2002 г. инвестиция в индекса MSCI World би загубила 46% от стойността си (дори когато включите дивиденти). Но някой, който е имал късмета да продаде акциите си на върха и след това да реинвестира по време на спад на тримесечни интервали, би загубил една трета по-малко.
И когато следващият пазар на бикове започва отново в края на 2002 г., тяхната база на разходите е била с около 20% по-ниска от тази на инвеститорите, които са останали изцяло инвестирани.
Инвеститорите печелят и в двете посокиПодобна история може да се открие и при последния пазар на мечки. От октомври 2007 г. до началото на март 2009 г. инвестицията в индекса MSCI World, се представя дори още по-зле, губейки над половината от стойността си, след включване на дивидентите.
Но отново някой, който е имал късмета да продаде в началото на спада и след това да реинвестира капитала си на равни тримесечни вноски, се е оказал в много по-добра позиция. Той е понижил загубата си с почти една четвърт и започва следващия бичи пазар с 20% по-ниски цени от останалите напълно инвестирани на пазара.
Любопитното е, че и в двата случая изглежда, че стратегията за реинвестиране на всеки три месеца работи по-добре от обичайния съвет, който е да се инвестира всеки месец.
Причината - при големите мечи пазари, продължителността и спадът са по-големи от очакванията.
Никой не знае кога ще започнат мечите пазари, колко дълго ще продължат или колко дълбоко ще паднат. Много хора ще твърдят, че трябва просто да останете в акции и да търсете възможно най-добрите начини да "загубите по-малко от пазара". Но всъщност, ако смятате, че един актив, клас активи, или изобщо цял пазар ще се понижава - защо да се опитвате да "търсите игла в купа сено". Много по-лесен вариант е да се "скриете в страни от преминаващата буря" и да започнете да се връщате, още преди нещата да са започнали да се подобряват.
Питър Линч, известен бивш мениджър на фонда Fidelity Magellan, твърди, че средният инвеститор е загубил много повече пари през годините, притеснявайки се от катастрофа (и следователно, недостатъчно инвестиран в акции), отколкото са загубили при катастрофа.
Аз обаче многократно съм поразена от пропастта между финансовата теория и финансовата практика. Дори много сложни инвеститори признават, че излизат от акции твърде рано, или се връщат твърде рано или твърде късно. Малцина излязоха преди краха през 2007-2009 г.
Тези, които го направиха, останаха много далеч и пропуснаха много голяма част от последвалото го рали.
Вярно е, че акциите са били голямата инвестиционна възможност в дългосрочен план. Но също така е вярно, че всички видове сигнали, които пазарите познават, мигат в "предупредителни червени светлини" за инвеститорите и не бива да си затваряме очите за това.
Още по темата:
Как да инвестирате в среда на висока волатилност?
Евтини ли са FAANG компаниите?
Експерт: Ето как да инвестирате в настоящата среда